Nový čínský dron, který vypadá jako z dob SSSR, provokuje Japonce. Je stále zahalen tajemstvím

Japonské ministerstvo sdělilo, že zaznamenalo přelet čínského dronu WZ-7 poblíž Mijakodžimy. Je to poprvé, co byl v oblasti ve velké výšce detekován zmíněný dron, jak píše server The Drive.

Podle informací zveřejněných čínským ministerstvem obrany byl dron čínské výroby WZ-7 poprvé nasazen čínskými ozbrojenými silami k provádění ostrého bojového výcviku 11. listopadu 2021. WZ-7 je považován za jeden z největších průzkumných dronů na světě.

Dron WZ-7 maximálně využívá své výhody, kterou je dlouhodobý pobyt ve velkých výškách, a je tak schopen rychle zachytit stopy cíle podle situace na bojišti. Získané informace pak předává na velitelské stanoviště, čímž poskytuje silnou podporu bojovým skupinám vzdušných sil při provádění průnikových a útočných operací.

Dron WZ-7 – Soar Dragon

Dron WZ-7 byl navržen společností Chengdu Aircraft Industry Group a zkonstruován společností Guizhou Aircraft Industry Corporation. Má unikátní konstrukci s tandemovým křídlem, z nichž jedno je uprostřed trupu a druhé vzadu. Tandemové křídlo umožňuje použít tužší a méně pružný profil než jiné konfigurace a mezi jeho výhody patří větší poměr vztlaku a odporu a méně složité řízení letu než u bezpilotních letounů HALE s konvenčním křídlem.

WZ-7 je poháněn proudovým motorem Guizhou WP-13 umístěným v zadní části dronu. Sání vzduchu pro motor je však umístěno v horní části trupu. Dron může dosáhnout cestovní rychlosti 750 km/h a maximálního doletu 7 000 km. Jeho délka je 14,33 m, rozpětí křídel 24,86 m a výška 5,41 m. Dron WZ-7 má délku letu 10 hodin a nosnost 650 kg.

Japonsko sleduje Čínu

Japonské ministerstvo obrany dodalo, že čínská letadlová loď provedla více než 300 vzletů a přistání letadel s pevnými křídly a vrtulníků, než se v neděli vrátila po stejné trase. Neoznámila však žádné vniknutí do japonských teritoriálních vod nebo na oblohu.

Zatímco Čína již v minulosti podobné operace prováděla, mimo jiné i v květnu, nejnovější rozsáhlá vojenská cvičení v blízkosti japonských ostrovů přicházejí poté, co Japonsko oznámilo, že v příštích pěti letech zdvojnásobí výdaje na obranu. Japonsko se tímto způsobem snaží zabránit Číně, aby využila svou armádu k prosazování územních nároků v regionu, a to i vůči sousednímu Tchaj-wanu.

Zdroj: redakce, thedrive.com