Loď Starship společnosti SpaceX vynese do vesmíru stanici Starlab. ISS II. nebude, bude více menších soukromých stanic

Dva ambiciózní vesmírné projekty se posouvají kupředu – společnosti Voyager Space a Airbus oznámily, že si vybraly raketu Starship společnosti SpaceX, která vynese jejich vesmírnou stanici Starlab na oběžnou dráhu ještě před opuštěním Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), píše portál NewAtlas.

ISS, jejíž vyřazení z provozu je naplánováno na rok 2030, nebude nahrazena stanicí ISS II. Místo toho se plánuje přechod na flotilu menších, soukromě vlastněných a provozovaných orbitálních stanic. Jednou z nich je Starlab, kterou vyvíjí společnost Starlab Space, jež je partnerem Voyager Space a Airbusu s technickou pomocí ESA.

Výběr lodi Starship společnosti SpaceX znamená, že raketa s nosností až 150 tun může vynést Starlab na nízkou oběžnou dráhu Země (LEO) jako jednu kompletní jednotku, kterou lze rozmístit ještě před příletem její čtyřčlenné posádky.

Starlab Sizzle Reel from Voyager Space on Vimeo.

Je to také ukázka toho, jak daleko je Starship ve vývoji. Ačkoli je Starship známý především svými zkušebními lety končícími velkolepými explozemi, je snadné zapomenout, že stejnou fází prošla i rodina nosných raket Falcon. Nyní je naplánováno 148 startů na oběžnou dráhu v roce 2024. Tento výběr pro Starlab ukazuje, že roste důvěra v to, že Starship bude v dohledné době schválen pro komerční provoz.

Zdroj: NewAtlas