Lehký zbraňový systém odpalovaný z ramene ENFORCER má dosah 2000 metrů a pouze 7 kg. Evropský výrobce se snaží urychlit výrobu

Raketový systém ENFORCER – přenosná, ramenní, lehká a vysoce přesná zbraň. Jedná se o systém střel „vystřel a zapomeň“ s dosahem až 2000 metrů, který je schopen ničit lehce obrněné a neobrněné cíle. Tento kompaktní raketový systém byl společností MBDA zahájen v roce 2014.

Jeho univerzálnost umožňuje denní i noční pasivní provoz a střelbu z uzavřených prostor, což z něj činí cenný přínos v mobilních pozemních operacích. Díky schopnosti zasahovat lehce obrněné statické i pohyblivé cíle, včetně cílů za krytem a v městském prostředí, poskytuje ENFORCER klíčové schopnosti přesného zásahu. Systém střel „vystřel a zapomeň“ (fire-and-forget), což umožňuje operátorům zaměřit cíl před odpálením a následně se přesunout, aniž by museli sledovat střelu až do zásahu.

ENFORCER má průměr 89 mm, váží méně než 7 kg a využívá korelační sledovač pro sledování stacionárních nebo statických cílů, což jí umožňuje používat dva senzory – infračervený (IR) a TV – pro pronásledování svého cíle.

Modulární konstrukce systému ENFORCER navíc umožňuje zkoumat různé možnosti budoucího vývoje, což může rozšířit jeho využití v pozemní, vzdušné i námořní oblasti.

Evropský výrobce raket společnost MBDA zintenzivňuje své úsilí o posílení výroby lehkého, vysoce přesného raketového systému. Chce posílit kapacitu sériové výroby v závodech společnosti MBDA v německém Schrobenhausenu a v jejích partnerských společnostech po celé Evropě. Těžit z toho mají německé ozbrojené síly a spojenci.

Zdroj: Defence blog