„Krvavá oběť“ ruských tanků. Ztráty činí nejméně 40% základní hodnoty

Seznam vedený analytiky skupiny Oryxspioenkop uvádí 1500 zničených ruských tanků a jedná se pouze o ztráty potvrzené fotografiemi. Vysvětlujeme, co bylo zničeno a jaké to má důsledky pro další průběh války.

Seznam ztrát vedený skupinou Oryxspioenkop zahrnuje ztráty potvrzené fotografiemi, přičemž není vyfotografován každý kus ztracené a zničené ruské techniky. Jisté je, že skutečný počet je vyšší a bude se blížit číslu, které uvádí ukrajinské ministerstvo obrany (2886 tanků v době psaní tohoto textu).

Je také vidět, že vyfotografované ztráty představují 40 procent tanků ve službě v roce 2021, uvádí uživatel Twitteru Robbert Tulp s odkazem na zprávu Vojenská bilance 2022 (která ukazuje stav ruských ozbrojených sil v roce 2021).

Rusko mělo přijít nejméně o 300 tanků T-72B a varianty BA, tj. strojů z konce SSSR a počátku 90. let, což představuje 43% stavu před invazí. Mnohem bolestivější jsou pro Rusko ztráty tanků rodiny T-72B3 (2011) nebo T-72B3M (2016), což jsou nejpočetnější tanky v ruské armádě s moderním systémem řízení palby Sosna-U na bázi termovizních kamer Catherine-FC francouzského původu.

Zdroj: redakce, oryxspioenkop.com, kyivindependent.com