Komerční využití energie z jaderné fúze bude k dispozici do 5 let. Vložil se do toho i Microsoft

Microsoft a výzkumná společnost Helion, za kterou stojí generální ředitel OpenAI Sam Altman, se spojily, aby komerčně zpřístupnily energii vyráběnou pomocí jaderné fúze mnohem dříve, než odborníci dříve odhadovali. V rámci první dohody svého druhu poskytne společnost Helion společnosti Microsoft do roku 2028 nejméně 50 megawattů energie. Jedná se o první dohodu, v níž se společnost zavázala k nákupu energie z jaderné fúze pro komerční využití, jak píše web Business Insider.

Dohoda zahrnuje také blíže nespecifikované finanční sankce, pokud společnost Helion nedodá Microsoftu určité množství energie. „Máme před sebou ještě hodně práce, ale jsme přesvědčeni o tom, že jsme schopni dodat první zařízení na výrobu energie z jaderné fúze na světě,“ uvedl v prohlášení generální ředitel společnosti Helion David Kirtley.

Energie vyráběná pomocí jaderné fúze by mohla masivně snížit klimatické změny způsobené člověkem, protože neprodukuje žádné skleníkové plyny ani jaderný odpad.

Replikovat zdroj energie hvězd na Zemi je však velmi obtížné kvůli extrémně vysokým teplotám a tlakům potřebným ke slučování atomů v měřítku dostatečném k výrobě energie, která by stačila například k výrobě komerční elektřiny. V posledních letech byly do odvětví čisté energie investovány miliardy, což urychlilo vývoj potřebných technologií.

Zdroj: businessinsider.com, redakce, helionenergy.com