Vědci zkoumali atmosféru Země. Hrozivý scénář do roku 2080

Tloušťka stratosféry se od roku 1980 snížila asi o čtyři sta metrů a vědci se obávají, že tato kontrakce by mohla do roku 2080 dosáhnout více než kilometr. Autoři nové studie potvrzují, že stratosféra se skutečně globální zmenšuje, mohou za to především emise skleníkových plynů.

Stratosféra je důležitou součástí atmosféry, rozprostírá se ve výšce 20 až 60 kilometrů nad povrchem Země a obsahuje ozónovou vrstvu. Z tohoto důvodu hraje důležitou roli při absorpci škodlivých ultrafialových paprsků ze Slunce. Předchozí měření však naznačily, že se rozhodující atmosférická vrstva místy ztenčuje.

Dosud se tato ztráta většinou připisovala poškození ozonové vrstvy v důsledku rozsáhlého používání chlorfluoruhlovodíků (CFC) během mnoha desetiletí. Naštěstí však postupné rušení CFC za ostatních dvacet let umožnilo ozonové vrstvě zotavit se, co zmírnilo obavy z trvalého poškození stratosféry. Nová studie publikovaná v časopise Environmental Research Letters však odhaluje, že stratosféra se nadále zmenšovala, i když kleslo použití CFC a ozonová vrstva se obnovila. To naznačuje, že tento alarmující trend musí být poháněn dalším faktorem.

Vědci analyzovali satelitní údaje z ostatních čtyř desetiletí a vytvořili na ně křížové odkazy s klimatickými modely, které mapují nárůst uhlíkových emisí v tomto období. Takové emise způsobují, že troposféra (atmosférická vrstva obsahující vzduch, který dýcháme) se rozšiřuje, čímž vytváří na stratosféru zespodu tlak a stlačuje ji. Oxid uhličitý má však po vstupu do stratosféry opačný efekt, který způsobí jeho ochlazení. Tento pokles teploty nutí plyny v této vrstvě kontrahovat, což vede k ještě většímu zředění.

Podle údajů vědců pokračující ztenčování stratosféry dobře koreluje s neustálým zvyšováním emisí za ostatní desetiletí, což naznačuje, že za tuto změnu mohou skutečně skleníkové plyny. „Zjistili jsme, že stratosféra se od roku 1980 stahuje o více než sto metrů za dekádu, a dokázali jsme, že je to způsobeno skleníkovými plyny. V realistickém scénáři změny klimatu by stratosféra naší planety mohla ztratit čtyři procenta svého vertikálního prodloužení (1,3 km) od roku 1980 do roku 2080,“ vysvětlil autor studie Juan Antonio Anel ze španělské Univerzity ve Vigu v rozhovorupro agenturu Anadolu. Jaké konkrétní důsledky by měl mít scénář, se teprve uvidí. Výzkumníci už teď ale tvrdí, že to může mít vliv na trajektorie satelitů, jakož i na šíření rádiových vln a na celkový výkon globálního pozičního systému (GPS) a další vesmírné navigační systémy.