Klíčová zbraň Rusů pro dronům kamikadze. SA-15 Tor je v první linii ruské protivzdušné obrany

Snahy Ruska i Ukrajiny o porážku pozemních systémů protivzdušné obrany protivníka zůstávají jednou z nejdůležitějších oblastí soupeření v probíhající válce. Denně aktualizované zpravodajské informace vysvětlují, že na ruské straně hraje SA-15 Tor rozhodující a do značné míry účinnou roli. Proč je právě tato zbraň tak důležitá?

SA-15 Tor (jedná se o kód NATO, Rusové používají název 9K330 Tor) je raketový systém země-vzduch krátkého dosahu. Vyznačuje se maximálním dosahem přibližně 15 km. Je provozován jednotkami protivzdušné obrany ruské armády a slouží k ochraně první linie pozemních vojsk.

Je v kontrastu s jinými systémy krátkého dosahu, jako je SA-22 Pancir. Ty jsou provozovány ruským letectvem a obvykle chrání velitelské uzly, raketové systémy země-vzduch dlouhého dosahu a letecké základny.

„SA-15, který působí jako de facto první linie rozsáhlé ruské sítě protivzdušné obrany na Ukrajině, je nyní využíván zejména k potírání operací ukrajinských bezpilotních letounů. Jedním z klíčových omezení systému v současné válce bude pravděpodobně výdrž jeho posádky. Vzhledem k tomu, že na každý systém jsou pevně přiděleny pouze tři osoby, je velmi pravděpodobné, že udržení vysokého stavu pohotovosti po delší dobu je extrémní zkouškou odolnosti,“ – napsalo britské ministerstvo obrany.

Historie systému SA-15 sahá až do SSSR, byl vyvinut počátkem 80. let 20. století. Díky radaru, který byl na svou dobu nejmodernější, a vysokému stupni automatizace je SA-15 dodnes schopen bojovat proti všem druhům vzdušných cílů – letadlům, vrtulníkům a dokonce i bezpilotním letounům (UAV), řízeným střelám a střelám s plochou dráhou letu.

Rusové již provedli několik modifikací tohoto systému, když v roce 1991 představili Tor-M a později také Tor-M1 a Tor-M2. Vylepšené verze poskytují mimo jiné lepší minimální dolet (u Tor-M2 je to 1 km).

Střely používané v tomto ruském systému mají přibližně 15 kg bojovou hlavici a dosahují rychlosti přibližně 900 m/s. Používá se zde pásový podvozek, který umožňuje SA-15 pohybovat se mimo silnice i v obtížnějších podmínkách.

Zdroj: redakce, britské ministerstvo obrany, Wikipedia