Klece jsou u Rusů stále oblíbené. Tentokrát se objevily na odpalovacích zařízeních BM-27 Uragan

S klecemi na vozidlech přišli Rusové, kteří se neúspěšně snažili ochránit své tanky před raketovým systémem Javelin. Postupem času se ukázalo, že v některých případech mají své výhody. Vysvětlíme, proč se používají na dělostřelectvu.

Používání klecí na tancích nebo vozidlech bojujících na frontové linii je neproduktivní a přináší jen více problémů než výhod, u dělostřelců tomu tak není. Již jsme informovali o několika případech, kdy ocelová zahradní síť natažená nad dělostřeleckým postavením zachránila ukrajinské dělostřelectvo před ruskými drony Lancet-3.

Hlavňové nebo raketové dělostřelectvo obvykle operuje několik či desítek kilometrů od frontové linie a hlavní hrozby pro dělostřelectvo nyní představují letectvo, nepřátelské dělostřelectvo nebo drony různých typů.

Použití klecí na dělostřelectvo má více výhod než nevýhod, uvádí portál Militarnyj.

Stojí za zmínku, že například kumulativní hlavice používané v kazetové munici nebo granáty ráže 30 nebo 40 mm mají schopnost propálit nanejvýš 200 mm pancéřové oceli. Pokud však vybuchnou např. na ocelové síti natažené 30 cm nad cílem, nezpůsobí žádné poškození odpalovacího zařízení. To je o to důležitější, že výbuch jedné nabité rakety v odpalovacím zařízení vytváří možnost spuštění katastrofické řetězové reakce.

Nevýhodou klecí je, že zvyšují hmotnost odpalovacího zařízení, což negativně ovlivňuje jeho mobilitu.

Zdroj: Militarnyj