Dron zasáhl ruský tank. Ten přežil, i když se jednalo o munici přizpůsobenou na ničení tanků

Na internetu se objevily záběry ruského tanku zasaženého ukrajinským dronem. Tank zásah přežil, ale v žádném případě ne díky známé kleci připevněné na věži.

Ruský tank nacházející se poblíž Marianky v Doněcké oblasti byl napaden jedním z improvizovaných dronů typu kamikadze. Ukrajinci používají komerční FPV drony. K těm jsou často připevněny i zeštíhlené granáty PG-7VL.

Na záběrech vidíme, jak pilot ukrajinského dronu ignoroval klec na věži a zasáhl při pohledu zepředu pravou stranu předního pancíře věže. V tomto místě se nachází zaměřovač, který používá střelec. Stojí za zmínku, že čelní pancíř tanků je nejsilnější zejména na věži, takže hlavice granátometu RPG-7 schopná propálit pancéřovou ocel zde nestačila.

Jiné by to bylo, kdyby byl napaden bok tanku, kde nebýt kostek reaktivního pancíře Kontakt-1, byla velká šance na efektní explozi zásobníku munice umístěného v podlaze karuselu.

Ocelová klec na tancích viditelná na videu může naopak v zásadě pouze zlepšit ochranu proti protitankovým pumám nebo například granátům PG-7VL svrženým vertikálně na tank z dronů, k čemuž také došlo. Ocelová konstrukce je navržena tak, aby předčasně odpálila kumulativní hlavici mimo vlastní pancíř, ale tato metoda nefunguje proti moderním protitankovým zbraním, které mají prekurzor kumulativní hlavice, uvádí web Drive.

Tento typ kumulativní hlavice má vpředu další menší kumulativní hlavici, která má, zjednodušeně řečeno, udělat průchod pro tu větší, která vybuchne již na vlastním hlavním pancíři tanku. Takto funguje většina protitankových zbraní a obávané systémy FGM-148 Javelin ruských tanků navíc útočí na cíl střemhlavým letem do nejslabšího horního pancíře.

Ocelové klece, které Rusové montují na své tanky, jsou proti moderním protitankovým zbraním bezbranné a způsobují spoustu dalších problémů. Ruské tanky jimi vybavené ztrácejí výhodu nízké siluety a jsou snáze identifikovatelné (tank s klecí = ruský). Kromě toho klece zvyšují hmotnost tanku, zhoršují jeho pohyblivost a znesnadňují obsluhu velkorážového kulometu na věži nebo únik posádky v případě potíží.

Zdroj: Drive; Twitter