Kam vyhodit plastový obal od šamponu? Většina Čechů dělá velkou chybu
Třídění odpadu je zodpovědné a úctyhodné. Jenže pokud se snažíme třídit přehnaně a úplně všechno, někdy tím můžeme nadělat více škody než užitku. Víte například, kam vyhodit plastový obal od šamponu? Pokud bez zamýšlení volíte žlutý kontejner, je to obrovská chyba. A my vám hned povíme, proč tomu tak je.
Plastové obaly patří do žlutých kontejnerů na plasty. To je jasné pravidlo. Ale leckdo netuší, že se jedná pouze o čisté obaly. Pokud jsou znečištěné, jsou v nich ještě velké zbytky obsahu (v našem případě šamponu), tak byste je měli naopak vyhodit do černé popelnice na směsný odpad.
Příčí se vám to? To je v pořádku. Pokud se ovšem chcete chovat ekologicky, pak je potřeba plastový obal od šamponu nejprve zbavit zbytku jeho obsahu, pečlivě ho několikrát vypláchnout a teprve potom ho můžete vytřídit jako plast.
Znečištěné plasty jsou problém
Řada lidí se snaží vyhodit do plastů vše, co je plastové, tedy včetně obalů od drogerie, pracích prostředků nebo igelitových sáčků. Jenže takový plastový odpad může při třídění a recyklaci nadělat víc škody než užitku. Obsah zbylý v plastových nádobkách od mýdla, šamponu nebo pracích gelů se totiž vzápětí dostává i na další plasty, znečišťuje je a to je pak velký problém.
Počet lidí, kteří třídí, se přitom rok od roku zvyšuje a většina z nich to dělá v dobré víře, ale velmi chybně. Kromě silně znečištěných plastů by se totiž do žlutých kontejnerů neměly vyhazovat ani různé druhy folií (kromě LDPE), drobné kousky plastů nebo černé plasty. Stejně tak tam nepatří polystyren ze stavby, který se stává nebezpečným odpadem (zatímco neznečištěný polystyren tam vyhodit klidně můžete).
Úplně nejlepším řešením by tak bylo mít několik různých kontejnerů na různé druhy plastů, ale to je nereálné.
Obce musí třídit ze zákona
V mnoha obcích už obyvatelé dostali své vlastní popelnice na tříděný odpad a úřady na ně naléhají, ať třídí. Proto často dochází k řadě chyb a lidé vyhazují plasty do žlutých popelnic, ačkoliv tam nepatří.
Obce totiž podle zákona o odpadech musejí zajistit, aby bylo nejpozději v roce 2025 vytříděno nejméně 60 procent odpadů. Po roce 2035 to má být nejméně 70 procent z veškerého odpadu. Ekology přitom nejvíce trápí plasty, které znečišťují oceány i půdu a v podobě mikroplastů se dostávají i do našeho těla (bylo prokázáno, že mikroplasty jsou už i v plodové vodě a dokonce i v mozku).
Správně třídit je ale potřeba i papír, sklo, kartony, kovové obaly, jedlé tuky nebo bioodpad. A opět zde platí, že při silném znečištění takový odpad nepatří tam, kam by logicky měl přijít – a zpravidla je mnohem lepší vyhodit ho do směsného odpadu, popřípadě ho nejprve pečlivě vymýt.
Znečištěný odpad patří do černého kontejneru
Teď už tedy víte, kam s lahvičkami od mýdla, šamponu nebo kondicionéru. Ale co s dalším odpadem, který byste za běžných okolností vytřídili, jenže je po použití silně znečištěný? I tady byste se měli hodně zamyslet, než ho vyhodíte do plastů, papírů nebo do kontejneru na kovový odpad či elektroodpad.
Třeba krabice od pizzy by logicky měla přijít do modrého kontejneru – ale protože kvůli jídlu už nasákla olejem, je nutné vyhodit ji do směsného odpadu. Láhev od rostlinného oleje by také neměla přijít do žlutého kontejneru, ale opět do toho černého. A jakékoliv mastné obaly obecně patří do směsného odpadu. Proč? Protože jejich recyklace už není možná.
Stejně tak do modrého kontejneru neházejte obaly z knih, mokrý papír nebo hygienické potřeby. Do kontejneru na sklo zase nepatří autosklo, pozlacené sklo, zrcátka ani obrazovky a displeje. To vše bez uzardění vyhazujte do své černé popelnice.
Zdroj: obaly21.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]