Kalašnikov ukázal vylepšenou karabinu AK-12. Napravuje chyby předchozích verzí, zohledňuje zkušenosti z války

Poslední etapa vývoje karabiny Kalašnikov, jak ukázala válka na Ukrajině, se ukázala jako špatně navržená konstrukce nehodná pokračovat ve slávě svého předchůdce. Nyní koncern Kalašnikov ukázal ruským médiím a vojenským blogerům třetí verzi zohledňující zkušenosti z války, jak píše web Defense Express. Představujeme zavedené změny.

Již v únoru unikly informace o třetí variantě karabiny, jejíž malé série měli testovat ruští vojáci účastnící se války na Ukrajině. Zbraň byla představena na oficiální ukázce koncernu Kalašnikov médiím a očekává se, že se v blízké budoucnosti dostane do sériové výroby.

Oproti starším verzím karabin AK-12 zavedeným do výzbroje v roce 2018, které jsou pouhým pokusem o přizpůsobení starších karabin AK-74M moderním standardům bojiště. Byla změněna pažba, byly změněny vložky hlavně, byla použita ergonomičtější rukojeť a došlo k dalším dvěma důležitým změnám.

První z nich je použití nové přídavné volicí páky s pojistkou a odstranění zbytečného dvouranového sériového režimu, který v případě karabiny s rychlostí střelby 600 ran/min nepřidává spoušťovému mechanismu nic jiného než složitost. Změnu si vyžádala skutečnost, že starý volič se mohl ve stresové situaci posunout mimo koncový závěr, čímž se zbraň stala nepoužitelnou.

Druhou změnou byla úprava montážní lišty na krytu závěru. Údajně byl také upraven zaměřovač, což mělo mít pozitivní vliv na přesnost.

Nebyly však zjištěny žádné změny na spojení mezi plynovou trubicí a plynovým blokem, což ztěžuje čištění. Při používání korozivního střeliva je klíčem k ochraně zbraně před korozí důkladné čištění kombinované s výplachem a zde máme ztížený přístup ke klíčové znečištěné části.

I po úpravách nabízí AK-12 totéž co lehčí karabina AK-74M vylepšená o sadu montážních lišt od firmy Zenitco, což je mnohem osvědčenější konstrukce. Její historie je jedním z nejkřiklavějších případů personálních problémů ruského zbrojního průmyslu.

Zdroj: redakce, defence-ua.com