Kadyrovův tank T-72B3: Před začátkem války byl nejpočetnější v ruské výzbroji. Ten jeho má ale jednu zásadní vadu

Ramzan Kadyrov hrozil obsazením Kyjeva svým tankem T-72B3. Ten však má velmi podivně nainstalované přídavné kostky reaktivního pancíře Kontakt-1, z nichž jedna by v případě skutečného boje tank zcela oslepila.

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov nedávno pohrozil, že obsadí Kyjev. Předvedl se s ruským tankem T-72B3, jak můžeme vidět na videu níže. Tyto modely byly před začátkem války nejpočetnějšími tanky vybavené moderním systémem řízení palby Sosna-U s termovizními kamerami na bázi Catherine-FC. Rusko totiž disponovalo 1150 tanky T-72B3 na konci roku 2021.

Pokud jde o kostky reaktivního pancíře Kontakt-1, Rusové je montují na vše, čím jezdí, aniž by mysleli na následky. Stačí zde zmínit Uaz Buchanka s kostkami ERA nebo jimi obtěžkanou rodinu obrněných transportérů BTR či řadu bojových vozidel pěchoty BMP, která se pro posádky stávají doslova pojízdnými bombami.

V případě tanků mají naopak přídavné kostky ERA Kontakt-1 smysl, ale opět platí, že pokud nejsou vhodně zvoleny, mohou způsobit vážné problémy, a tím nemyslíme zhoršení pohyblivosti v důsledku zvýšené hmotnosti.

V případě Kadyrovova tanku byla na krytu zaměřovače umístěna kostka Kontrakt-1 ERA. Teoreticky snad měla chránit prostor před kazetovými bombami, které Ukrajinci nevybíravě shazovali z bezpilotních letounů. Uvnitř kazety se nachází 260gramová vysoce explozivní nálož, která má při zásahu způsobit výbuch.

Vzniklá tlaková vlna spolu se střepinami z pouzdra kazety rozptýlí kumulativní tok střely a ochrání základní pancíř tanku, na kterém byla kostka namontována. Za zmínku však stojí, že samotný výbuch nepatří mezi slabé, čímž zcela zničí zrak střelce, který tak zcela oslepne.

Je pravda, že kostky ERA Kontakt-1 se odpalují poměrně obtížně, protože potřebujete něco většího, než je dokonce i vícekaliberní kulomet DSzK nebo Browning M2, ale 20mm automatický kanón Marder nebo 25mm z M2A2 Bradley už postačí. Podobného efektu lze dosáhnout i zásahem tříštivým a demoličním granátem.

Zdroj: the Jerusalem Post