Jsou ve válce s Ruskem. Jejich piloti zkoumají indické stíhačky Su-30MKI

Japonští piloti si prohlížejí stíhací letouny Su-30MKI indického letectva (Bhartiya Vāyu Senā) během společného vojenského cvičení, jak píše server Defense News. Indové se naopak seznamují se stíhacími letouny F-2 a F-15J. Vysvětlujeme, co je to za stroje.

Indicko-japonská vojenská cvičení mohou být na první pohled překvapivá, ale vzhledem k současné geopolitické situaci v regionu je to normální. Japonsko v poslední verzi své národní obranné strategie označilo Čínskou lidovou republiku (ČLR) za hrozbu, takže každý protivník z ČLR je potenciálním spojencem.

Indie, která již s Čínou zažila přinejmenším několik hraničních incidentů, uvažuje podobně, takže snahy Indie o spolupráci s Japonskem nejsou překvapivé. Kromě toho může mít Japonsko také hluboké znalosti o schopnostech stíhacích letounů Su-30MKI, které jsou západní (francouzsko-izraelskou) verzí ruských letounů Su-30. Ty vyrábí v licenci závod Hindustan Aeronautics Limited (HAL).

Tyto znalosti by se mohly ukázat jako neocenitelné v případě střetu s ruským letectvem. Stojí za zmínku, že Japonsko je formálně ve válečném stavu s Ruskem, přičemž ohniskem konfliktu jsou Kurilské ostrovy, které Rusové okupují od druhé světové války. Japonsko se v reakci na ruské akce rozhodlo rozmístit na ostrově Kiusius další protilodní a protiletadlové zbraně, jak o tom psal Adam Gaafar. Japonci rovněž intenzivně pracují na raketách s plochou dráhou letu s doletem až 1 000 km.

Su-30MKI – nejlepší letoun Su-30 na světě

Su-30, stejně jako Su-35S, vznikl koncem 80. let 20. století jako evoluce Su-27. Jedná se o jednomístný dvoumotorový stroj o hmotnosti přes 18 tun, který je primárně určen pro převahu ve vzduchu a je schopen útočit na pozemní cíle, jak píše server Airforce Technology.

Indická verze se kromě aerodynamického designu výrazně liší od ruské verze, například displejem TopSight head-up od francouzské společnosti Thales, který nabízí mnohem lepší výkony než ruské řešení, nebo úpravou letounu pro střelbu francouzskými řízenými střelami vzduch-vzduch MICA.

Japonský unikát na světě

Indové se mohli seznámit s letouny F-2 a japonskou verzí F-15J. První z nich, přestože se podobá F-16, používá větší radar AESA (Active Electronically Scanned Array) s mnohem lepšími parametry, jeho drak využívá více kompozitů a F-2 má až 11 pylonů pro nesení zbraní.

V případě stíhacích letounů F-15J jsou tyto letouny mimo jiné schopny nést vysoce smrtící střelu AAM-4, která jako první střela vzduch-vzduch využívá radarovou naváděcí hlavici typu AESA, díky čemuž je mnohem méně zranitelná vůči prostředkům elektronického boje.

Zdroj: redakce, defensenews.com, airforce-technology.com, Wikipedia