Jako za časů SSSR. Tohle jsou rádiové stanice mobilizovaných Rusů

Mobilizovaní Rusové nemohou počítat s tím, že budou dobře vybaveni, a tak se jim do rukou dostává technika, jejíž dny slávy jsou dávno pryč. Vysvětlujeme, co mají za vybavení.

K vybavení „čerstvých jednotek“ tentokrát patří přenosné radiostanice VKV R-159, které je možné obdivovat v Muzeu vojenské a aplikované techniky v Podlasku. Jedná se o konstrukci z 80. let, která je nástupcem staršího modelu R-107M.

Má rozměry 305x180x395 mm a váží 14,5 kg, což je v porovnání s moderními systémy, jako je batohová vysílačka RRC9210, která váží pouhých 3,4 kg a nabízí mnohonásobně větší možnosti, propastný rozdíl. Ruská stanice má pracovní frekvenční rozsah 30-75 999 MHz a stupňovité ladění po 1 kHz pomocí voliče. Rádio mělo 1,6m skládací anténu a mělo výstupní výkon v rozmezí 5-10 W, i když některé zdroje uvádějí i 12 W.

Napájení zajišťovaly vyměnitelné baterie 12,4 V, ale rádio mělo také možnost externího napájení prostřednictvím 12 a 24V zástrčky. Vysílačka debutovala během války v Afghánistánu, kde si získala pověst příliš těžkého vybavení pro tamní podmínky.

Radiostanice R-159 je starožitnost hodná muzea, ne moderního bojiště. Nejedná se o první případ, kdy bylo ruské vybavení vyloveno z nejhlubších úložišť. Nejznámějšími příklady byly zcela zrezivělé karabiny AK a ztrouchnivělé neprůstřelné vesty.

Zdroj: Twitter, Wikipedia, muzeumbiala.pl