Výrobci telefonů se budou muset přizpůsobit. Baterie chytrých telefonů musí být vyměnitelné, schválili poslanci EU

Dříve byla většina chytrých telefonů vybavena bateriemi, které se daly snadno vyměnit. Nepotřebovali jste k tomu žádné nářadí, jen jste odklopili zadní stranu, vyndali baterii, vložili novou a pokračovali v práci. Dnes, kdy je většina smartphonů tvořena dvěma kusy skla přilepenými ke kovovému rámu, to již není možné.

Poslanci Evropského parlamentu však 587 hlasy proti devíti odhlasovali novou zásadní změnu předchozího zákona, podle níž musí být všechna zařízení vybavena snadno vyměnitelnými bateriemi. To by podle poslanců nemělo vyžadovat speciální nástroje, což znamená nepoužívat lepidla, jak píše web Android Authority.

Bez lepidel budou muset výrobci od Applu přes Google až po Samsung drasticky změnit způsob navrhování telefonů. Téměř jistě by to znamenalo konec konstrukční metody „skleněného sendviče“, pokud společnosti nepřijdou na způsob, jak udržet části pohromadě i bez lepidel.

Tento zákon se samozřejmě vztahuje pouze na EU, ale výrobci OEM by pravděpodobně nenavrhovali telefony speciálně pro EU. Podobně jako zákon EU, který donutil Apple zavést port USB-C u iPhonů (což se pravděpodobně stane letos), bude mít tento zákon specifický pro EU celosvětový dopad.

Výrobci naštěstí zatím nemusí nic měnit. Zákon vstoupí v platnost až na začátku roku 2027, ale je možné, že EU tuto lhůtu prodlouží, pokud budou výrobci potřebovat více času. Zákon je pokusem o snížení množství odpadu z hlediska životního prostředí.

Poslanci dávají najevo, že chtějí, aby technologický průmysl přistupoval k bateriím zodpovědněji. Proto zákon obsahuje také ustanovení o recyklovatelnosti, minimálním množství drahých kovů, které musí být z recyklovaných baterií získáno, a přísnějších cílech pro sběr odpadu.

Zdroj: androidauthority.com