Jaké je tajemství ruského elektronického boje na Ukrajině?

Na severním okraji města Makariv, zhruba 50 km od centra Kyjeva, ukrajinské síly v březnu údajně zajaly systém elektronického boje Krasukha-4, který přinesla invazní ruská armáda. I když to vypadá jako přepravní kontejner s nepravidelnými panely, je to ve skutečnosti sofistikovaná rušička signálu, navržená tak, aby vyřadila z provozu senzory včasného varování v letadlech.S Krasukhou v amerických rukou bude muset každý pokus Ruska přestavět svůj program elektronického boje vycházet z předpokladu, že jsou nyní známé tajné inovace v ukořistěném systému, píše web popsci.

Elektronická válka je nedílnou součástí toho, jak moderní armády bojují, a specifická povaha detekce, rušení a jiného maření signálů může armádě, která ji nasazuje, poskytnout obrovskou výhodu. Od té doby, co Rusko v roce 2014 poprvé představilo možnosti elektronického boje proti Ukrajině, americká armáda považovala hrozbu za skutečnou, silnou a hodnou studia a napodobování. Pro ty na přijímací straně může elektronický boj znamenat selhání systému pro nezbytné vybavení. Krátce poté, co ruské zařízení pro elektronickou válku dorazilo na Krym v roce 2014, ukrajinští vojáci začali zjišťovat, že jejich vysílačky a telefony jsou celé hodiny nepoužitelné.

V roce 2014 ruská média tvrdila, že několik letadel létajících nad Černým mořem úspěšně vyřadilo z provozu protivzdušné systémy a radary amerického torpédoborce pomocí nového druhu rušičky. Pozdější zpráva označila ruskou verzi událostí za „zjevně falešnou“, přičemž poznamenala, že Rusko skutečně disponuje rostoucí schopností EW, elektronického boje, a politické a vojenské vedení chápe důležitost technického pokroku v tomto typu válčení.

Americké ministerstvo obrany definuje elektronickou válku jako armádu využívající „elektromagnetickou energii k ovládání elektromagnetického spektra a útoku na nepřítele“. Přesněji to znamená zasahovat do senzorů, které vidí svět přes jakoukoli část elektromagnetického spektra, jako je radar spoléhající na rádiové vlny, dron navigující pomocí GPS nebo dokonce telefon připojený k mobilní věži.

Rušička může také rušit zbraně, které se spoléhají na elektroniku, například způsobit předčasnou detonaci elektronické pojistky v dělostřeleckém granátu. Rušičky mohou ovlivnit naváděcí systém i některých střel, vyřadit je nebo alespoň rušit za letu. Sofistikované rušičky zahrnují senzory, které skenují oblast a vyhledávají signály, porovnávají se známými vzory a poté kalibrují odezvu vysíláním dalších signálů na stejné frekvenci.

Ručně házené bezpilotní letouny Raven, které se ukázaly jako užitečné jako průzkumníci při boji s bandami povstalců, byly rušeny ruskými systémy. Bezpilotní letouny Raven byly již zastaralé, když dorazily na Ukrajinu, přičemž americké modely v té době měly bezpečnější komunikační spojení. Dron je užitečný průzkumník, dokud jeho signál nemůže vidět, zachytit a sledovat nepřítel. V tu chvíli je dron jen přímým vhledem do toho, kde je operátor dronu a jaké cíle dron hledá. 

Systém Krasukha-2, další varianta stejného systému jako ten zachycený v Makarivu, je navržený tak, aby rušil řadu signálů, včetně signálů palubních systémů včasného varování nebo AWACS, což je označení pro létající středisko velení a řízení, které umožňuje získávání informací s pomocí výkonného radaru a další elektroniky. V červenci 2018 pozorovatelé spatřili ruské Krasukha-2 rozmístěné v Doněcku. V Sýrii se Rusko chlubilo, že jeho rušičky Krasukha-4 dokážou zastavit signály pro letadla a drony na vzdálenost až 300 km od zařízení.

Letadla obecně a drony konkrétně jsou smrtící pro pozemní síly, schopné odhalit pozice a řídit dělostřeleckou palbu. Použití rušiček k vytvoření oblasti, kde drony nefungují, nabízí určitou ochranu proti těmto útokům. Zajatý Krasukha-4 byl součástí kolony vozidel na západní straně Kyjeva. Krasukha, která je součástí počátečního pokusu obklíčit ukrajinské hlavní město, by na nějakou dobu zabránila ukrajinským bezpilotním letounům řídit dálkovou dělostřeleckou palbu na kolonu. Se zajatým systémem v ruce mu mohou vojenští inženýři začít rozumět. Příběh ruské elektronické války, tolik obávaný na začátku invaze, se přepisuje s novými odhaleními z bojiště.

Zdroj: popsci.com