Jak zjistit, kolik stojí zapnutá televize? Výsledná spotřeba zarazí každého

Televizor je dnes základním vybavením každé domácnosti. Mnozí z nás mají ne jeden, ale hned několik televizorů! Důvodem je to, že jsou poměrně cenově dostupné, a hlavně chceme sledovat televizi nejen v obývacím pokoji, ale také v ložnici nebo v kuchyni. Přemýšleli jste však někdy o tom, kolik peněz vás provoz televizoru stojí?

Televizor je pro mnohé z nás kusem nábytku a přiznejme si, že při jeho koupi často sáhneme po televizoru s větší obrazovkou. „Větší je lepší!“, říkáme si často. Z toho logicky vyplývá, že provoz většího televizoru bude vzhledem k velikosti rostoucí obrazovky také dražší. To však nemusí být zcela pravda.

Při nákupu televizoru bychom se měli zaměřit na jeho energetickou účinnost. K tomu slouží níže uvedený štítek, na kterém najdeme polovinu informací, díky nimž zjistíme náklady na provoz zapnutého televizoru. Obecně platí, že A je lepší než G. První štítek na fotografii je starší než druhý. V současné době se můžeme setkat s oběma štítky.

Základní proměnnou, abychom mohli vypočítat náklady na provoz televizoru, je odhad energie, kterou spotřebič potřebuje. Jedná se o jednotku „kWh“. Kilowatthodina (kWh) je základní jednotka, kterou měříme spotřebu energie. Tento údaj získáte ze štítku nebo návodu k obsluze dodaného s televizorem. Pokud štítek nebo návod k obsluze nemáte, jednoduše použijte Google a zadejte „model televizoru, který máte, a kWh“, abyste tuto informaci našli.

Poté budete potřebovat cenu elektřiny. Tu najdete na faktuře od svého dodavatele elektřiny. Mějte však na paměti, že konečná cena se skládá ze tří proměnných – ceny za dodávku elektřiny, ceny za distribuci a dalších tarifů. Cena elektřiny se u jednotlivých dodavatelů liší. My však budeme vycházet z průměrné ceny elektřiny, a to 5,92 Kč/kWh.

U televizorů se nejčastěji setkáte s údajem „kWh/1 000h“. „Číslo“ označuje spotřebu kilowatthodin a za lomítkem následuje 1 000 hodin. Jinými slovy, tento údaj vám řekne, kolik energie spotřebujete při sledování televize za 1 000 hodin. Tisícovka je uvedena proto, že se jedná o průměrný roční odhad toho, jak moc je televize v běžné domácnosti zapnutá.

Chcete-li vypočítat náklady na provoz televizoru, vezmete odhadovanou spotřebu a vynásobíte ji cenou elektřiny. Výsledný vzorec v našem ukázkovém případě vypadá takto:

115 kWh (spotřeba) * 5,92/kWh (cena energie) = 680 Kč (výsledné náklady na 1 000 hodin sledování televize).

Pokud chcete mít odhad pro jednu hodinu, vydělte výslednou cenu 1 000. Získáte tak údaj o tom, kolik vás stojí sledování televize po dobu jedné hodiny. Je třeba také poznamenat, že výslednou cenu je třeba brát jako orientační. Je tomu tak proto, že nastavení televizoru – například nižší jas obrazovky apod. může ovlivnit výši spotřeby energie.

Zdroj: redakce – autorský text, Energie123