Jak se rozsévají mraky na obloze? Saúdská Arábie potřebuje, aby zapršelo

Saúdská Arábie, největší světový vývozce ropy, přechází na rozsévání mraků, aby zvýšila množství srážek. Země zahájila první fázi své operace s názvem cloud seed (setí mraků) v oblastech nad hlavním městem Rijád, al-Kásim a Hail.

V Saúdské Arábii (SAE) nepřesahují roční úhrny srážek 100 milimetrů. Země se snaží o změnu počasí rozséváním mraků, z kterých by zapršelo, a zvýšil by se tak celkový úhrn srážek o 10 až 20 procent.

Jak se provádí rozsévání mraků? Cloud seed je technika, která zahrnuje zavedení chemikálií do mraků, jako jsou malé částice jodidu stříbrného, ​​aby se z mraku spustil déšť. To způsobuje, že se kolem drobných částit shromažďují kapičky vody, ty se navzájem střetávají, zvětšují se a zvyšují pravděpodobnost srážek.

Jako jedna z nejsušších zemí světa si projekt Saúdské Arábie klade za cíl rozšíření vegetace země a zlepšení její adaptability na změnu klimatu.

Ayman Ghulam, vedoucí Národního centra pro meteorologii a supervizor programu nasazování mraků, uvedl, že operační místnost programu byla otevřena v pondělí v ústředí centra v Rijádu a první lety se uskutečnily v blízkosti hlavního města. Uvedl, že splnily své cíle.

Program bude sledovat formace oblačnosti po celé zemi, aby nalezl optimální místa pro vysévání mraků, která by využívala „ekologické“ materiály ke zvýšení srážek v cílových oblastech.

Iniciativa cloud seeding je podle Gluhama jedním ze „slibných způsobů“ zachování vodní rovnováhy bezpečným a nákladově efektivním způsobem.

Další zemí, která ve velké míře využívá techniku ​​cloud seedingu, je Čína. Země například utratila miliony kvůli změně počasí před olympijskými hrami v Pekingu v roce 2008. Čínská státní rada v roce 2020 uvedla, že do roku 2025 bude mít země „vyvinutý systém modifikace počasí“ zahrnující více než 5,5 milionu čtverečních kilometrů s umělými srážkami a 580 000 čtverečních kilometrů s potlačením krupobití.

Tato technologie se také používá ve Spojených státech, přičemž dobrým příkladem je Idaho Power, soukromá energetická společnost obsluhující více než 500 000 spotřebitelů v jižním Idahu a východním Oregonu. Web InterestingEngineering uvádí, že společnost Idaho Power využívá cloud seeding k doplnění své hydroelektrické energie již téměř dvě desetiletí.

Nicméně ne všichni vědci jsou o technice rozsévání mraků přesvědčeni, protože procento nárůstu srážek není příliš vysoké. Loni v létě se například Spojené arabské emiráty musely v boji proti spalujícímu horku obrátit na drony. Země posílala drony do mraků, aby svými elektrickými výboji nastartovaly déšť.

Zdroj: interestingengineering.com