Bělorusko se cvičí v boji s Polonezem. Co o této nové Lukašenkově zbrani víme?
Manévrů Spojenecké odhodlání 2022, které se konají v Bělorusku, se účastnily významné ruské síly. Běloruská strana vystavila také raketomety Polonez, vyrobené s pomocí domácího průmyslu, o kterých psal server Army Recognition. Co o těchto zbraních víme?
Jednou z etap manévrů Spojenecké odhodlání 2022 byl boj proti nepřátelskému výsadku na cvičišti v Asipovičy, které se nachází asi 100 km jihovýchodně od Minsku, hlavního města Běloruska. Běloruské síly, které se cvičení účastnily, jsou mimo jiné vybaveny dělostřeleckými raketovými komplety Polonez.
Polonez je nová zbraň zavedená do výzbroje v roce 2016. Dělostřelecký raketový komplet, který do jisté míry připomíná americký MLRS (Multiple Launch Rocket System) nebo polský systém Homar/HIMARS. Běloruský systém byl vyvinut ve spolupráci s Čínou. Vychází z čínského systému A200, ale podvozek, odpalovací zařízení a samotné rakety se vyrábějí v Bělorusku.
Souprava je namontována na těžkém terénním podvozku MZKT-7930 Astrolog 8 × 8 a skládá se z odpalovacího zařízení pro rakety B-300 ráže 301 mm, vybavené bojovou hlavicí na vzdálenost přibližně 150 km. Naváděcí systém střel zajišťuje na vzdálenost 200 km přesnost 30 metrů a každá ze střel vypálených v salvě může být navedena na samostatný cíl.
Alternativou kontejneru s osmi raketami je odpalovací zařízení Polonez-M, které pojme rakety o větším průměru. Mají dolet až 300 km a nesou bojovou hlavici o hmotnosti 480 kg. Odpalovací zařízení Polonez, který běloruská armáda provozuje od roku 2016, má postupně nahradit starší systémy, odpalovací zařízení sovětské konstrukce Smrt a Uragan. Kromě testů a účasti na různých manévrech má Polonez za sebou i bojovou premiéru. Zbraně tohoto typu použil Ázerbájdžán v roce 2020 během bojů v Náhorním Karabachu.
Zdroj: armyrecognition.com