Írán představil nový špionážní dron Shaed-147. Ten využívá radar SAR, který vytváří 2D nebo 3D snímky svého okolí

Nový iránský špionážní dron vyniká především v doletu a výšce, ve které dokáže operovat. Dron doletí až do vzdálenosti 1000 km a dokáže operovat až ve výšce 18 km. Využívá nejmodernější radar SAR, který efektivně mapuje okolí.

Tento dvouvrtulový špionážní dron, poháněný proudovým motorem, údajně využívá nejmodernější technologie, co má Irán k dispozici. Využívá radar se syntetickou aperturou (SAR), což zvyšuje jeho pozorovací schopnosti na dosud nevídanou úroveň, jelikož vytváří 2D a 3D snímky svého okolí. Dron je momentálně testován a nasazení se očekává příští rok. Díky tomuto dronu Irán získá výhodu nad okolními státy.

Integrace radaru SAR dále zvyšuje schopnosti letounu Shaed-147 a umožňuje mu vytvářet snímky s vysokým rozlišením i za náročných povětrnostních podmínek. Tato špičková funkce upevňuje jeho pozici klíčového hráče v budoucí íránské flotile špionážních dronů. Radar SAR se například využívá na vesmírných družicích, díky němu můžou zmapovat povrch planet. Dron má dolet až 1000 km a dokáže fungovat až ve výšce 18 km.

Zdroj: redakce, defence-blog