Nad Ukrajinou létá jeden z největších špionážních dronů na světě – americký RQ-4 Global Hawk

Rusko obviňuje NATO, že vstoupilo do konfliktu na Ukrajině, protože nad územím používá high-tech špionážní dron k poskytování informací ukrajinské armádě, informoval server Mundo Conectado.

Špionážní dron RQ-4 Global Hawk (Jestřáb) je jedním z největších dronů na světě a je schopný generovat extrémně vysoce přesné snímky prakticky jakékoli oblasti zeměkoule. Bezpilotní letoun používají Spojené státy a několik dalších zemí NATO.

Jestřáb není žádný „malý kousek“. Je 15,5 metru dlouhý a 4,7 metru vysoký s rozpětím křídel 40 metrů. Využívá proudový motor, který mu dává maximální rychlost 629 kilometrů za hodinu a cestovní rychlost 570 kilometrů za hodinu. Létá ve výšce téměř 20 kilometrů a stojí 200 milionů dolarů. To je v přepočtu téměř 5 miliard korun.

Rychlost ale není jeho hlavní výhodou. Předností je množství různých špionážních senzorů a schopnost létat až 30 hodin na jednu zásobu paliva. Pro srovnání, rekord u komerčních letadel je 19 hodin. Při testování doletěl dron z Kalifornie na australskou leteckou základnu za 22 hodin.

Hlavním posláním RQ-4 Global Hawk je získávání informací. Svými radary s vysokým rozlišením a různými dalšími senzory dokáže během jednoho dne pokrýt oblast o rozloze 100 tisíc kilometrů čtverečních, což je například rozloha Islandu.

Samotný letoun je ale jen jedna část celého systému. O starty, přistání a údržbu se stará pozemní systém, který musí být v doletové vzdálenosti, což při schopnostech dronu může být klidně na druhém konci světa. Ruční řízení se používá například v oblastech s hustým leteckým provozem, jinak může Global Hawk pracovat i plně autonomně. I když je dron bezpilotní, běžně ho ovládají tři lidé. Jeden pilot má na starost starty a přistání, druhý pilot se věnuje samotnému letu a třetí operátor ovládá špionážní senzory. Pro přenos dat mezi letounem a pozemní centrálou se využívá vojenský satelitní systém.

Zdroj: Mundo Conectado