Inženýři z MIT vyrobili první letadlo na světě, které může létat bez pohyblivých částí

Vzhledem k rostoucím cenám pohonných hmot ve světě je naší povinností vám ukázat vůbec první letadlo bez pohyblivých částí, které vyvinuli inženýři z MIT, napsali na webu Techeblog.

Nemá žádné vrtule ani turbíny, protože toto lehké letadlo je poháněno iontovým větrem. V podstatě se jedná o tichý, ale silný proud iontů, který se vytváří na palubě letadla, což má za následek dostatečný tah pro pohon letadla během trvalého, stabilního letu.

Letadlo není závislé na fosilních palivech. Prototyp tohoto stroje se podobá velkému, lehkému kluzáku, který váží něco málo přes 2 kilogramy a má pětimetrové rozpětí křídel.

Je vybaven soustavou tenkých drátů, které jsou navlečeny vodorovně podél přední části letadla. Ty fungují jako kladně nabité elektrody, zatímco podobně uspořádané silnější dráty, které vedou podél zadní části, slouží jako záporné elektrody. Lithium-polymerové baterie jsou umístěny v trupu letadla a jsou připojeny ke zdroji, který převádí jejich výstupní napětí na dostatečně vysoké, aby letadlo mohly pohánět.

„Jedná se o vůbec první trvalý let letadla bez pohyblivých částí pohonného systému. To potenciálně otevřelo nové a dosud neprozkoumané možnosti pro letadla, která jsou tišší, mechanicky jednodušší a nevypouštějí emise ze spalování,“ řekl Steven Barrett, docent aeronautiky a astronautiky na MIT.

Zdroj: techeblog.com