Hrozba výbuchu bude přetrvávat ještě dlouho po skončení války na Ukrajině. Hovoří se o 300 letech!

22. března nalezla stavební četa v Německu nevybuchlou bombu v německém Essenu, desítky let poté, co byla svržena během druhé světové války. Oblast byla evakuována, včetně části nedaleké nemocnice a domova pro seniory. Pozdě v noci posádky zneškodňily výbušninu. Stará zbraň nám nyní ukazuje i důsledky toho, k čemu vede válka na Ukrajině.

Nevybuchlé zbraně jsou vícegenerační zátěží. Když válka skončí, a i když pokračuje, je třeba vykonat pečlivou práci a odstranit všechno nebezpečí, aby se zabránilo budoucím úmrtím, píše web popsci.

„Na Ukrajinu bylo vypáleno obrovské množství granátů a min a velká část nevybuchla. Zůstávají pod troskami a představují skutečnou hrozbu.Potrvá roky než je všechny zneškodní“, řekl ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrsky.

Před únorovou invazí Ruska strávila Ukrajina desítky let práce při odstraňování nevybuchlých bomb a munice. V roce 2001 Ukrajina schválila program odstraňování nevybuchlé munice, která zbyla z druhé světové války. To zahrnovalo čištění štol, horizontálních důlních šachet na Krymu, kde SSSR skladovala přes 10 000 tun munice. Exploze v roce 1942 učinila zásobu nepoužitelnou, odpálila mnoho zbraní uložených v ní, ale podle odhadů zůstalo 1 000 až 3 000 tun munice neodpáleno. Štoly byly obzvláště složitým problémem odklízení a byly jen jednou z mnoha oblastí, kde bylo třeba na Ukrajině vyčistit zbytky válečných výbušnin. 6. května 2004 požár na muniční základně Novobogdanovka, jižně od Mykolajiva, rozptýlil bomby na ploše přes 185 čtverečních kilometrů. Nehody a lidská chyba v desítkách dalších muničních zařízení po celém světě vedly k požárům, explozím a rozmetání nevybuchlé munice. 

Ale většina nevybuchlých zbraní, které na Ukrajině zůstaly, pochází z úmyslných útoků ve válce. Boje v Doněcku, které začaly v roce 2014, zanechaly nevybuchlé dělostřelectvo, nášlapné miny a kazetové bomby, zbraně, které přetrvávají a zabíjejí civilisty. V prvních devíti měsících roku 2021 zabily nášlapné miny a nevybuchlá munice na Ukrajině 11 civilistů a dalších 38 bylo zraněno. V předchozím roce takové zbraně zabily 11 civilistů a 46 zranily.  V roce 2015 Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě oznámila, že rozšiřuje svůj školicí program pro týmy zneškodňování výbušnin na Ukrajině s cílem pomoci Ukrajině vyvinout její vlastní program. 

„Děti si hodně hrají venku a mají tendenci být přitahovány občasnými pestrobarevnými zbytky, které téměř vždy vedou k smrti,“ vysvětlil Alexander Savelyev, přidružený projektový ředitel OBSE se sídlem ve Vídni.

Zvláštní monitorovací mise s názvem OBSE na Ukrajině, která sleduje konflikt, oznámila, že v roce 2020 miny a jiné výbušné předměty zabily a zranily více civilistů než dělostřelecké ostřelování nebo střelba. Tento celkový počet mrtvých zahrnuje i úmrtí způsobená nášlapnými minami, což jsou výbušné zbraně používané speciálně proto, že přetrvávají v prostředí. Vojáci umístí nášlapné miny, aby zablokovali terén před nepřátelským postupem a nechají pohřbené výbušniny vytvořit smrtící bariéru. Mezinárodní smlouvy zakazují používání nášlapných min částečně kvůli škodám, které způsobují civilistům.

Tato práce předchází současnou válku a bude pokračovat dlouho poté, co boje ustanou. Bude trvat odhadem 300 let než se území úplně vyčistí.

Zatímco některé objevené bomby jsou skutečně hluché, jiné mohou se smrtícím potenciálem přetrvat roky, dokonce staletí. V roce 2008 zemřel nadšenec americké občanské války Sam White při restaurování obnovené dělové koule, stále výbušné i 140 let poté, co byla vyrobena. Některé z bomb svržených dnes na Ukrajinu, stejně jako všechny výbušniny používané ve válce, budou v budoucnu ohrožovat další lidské životy.

Zdroj: popsci.com