Rusko použilo na Ukrajině kazetové bomby. Brutální zbraně, které zabíjejí a mrzačí civilisty

Zakázanou municí zaútočily ruské ozbrojené síly na obydlené oblasti v několika ukrajinských městech.

Přestože Moskva tvrdí, že na Ukrajině útočí pouze na vojenské cíle, záběry televizních štábů z míst bojů v obytných čtvrtích v Kyjevě, Charkově i jinde v zemi ukazují opak. To potvrzují i vojenští experti. „Viděli jsme použití kazetových bomb,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, informuje server CNET.

Kazetové bomby jsou už téměř 15 let na „indexu“, kdy jejich zákaz podepsalo 120 zemí. Přestože mezi nimi není Rusko ani Ukrajina, jejich použití proti civilistům je považováno za válečný zločin.

První takzvanou „motýlkovou bombu“ přitom použili Němci už za druhé světové války a technologii poté zdokonalily Spojenými státy i Rusko. Staly se standardní municí mnoha zemí, slangově nazývanou jako „žabka“ nebo „popcorn“. Kvůli množství malých výbuchů, které způsobí.

Po vystřelení se kazetová střela ve vzduchu otevře a k zemi vypustí desítky nebo dokonce stovky menších bomb. Na velkou plochu velikosti několika fotbalových hřišť. To z ní dělá silnou zbraň, která dokáže způsobit velké ztráty na lidských životech. Malé bomby přitom nemusí vybuchnout hned při dopadu, což z nich dělá nebezpečí ještě dlouho poté, co „nálet“ skončí. Kazetové bomby jsou v zásadě nepřesné zbraně, které jsou určené k zabíjení lidí a k ničení vozidel a infrastruktury. V obydlených oblastech před nimi není téměř úniku.

Humanitární organizace informovaly, že ruské vojenské síly použily kazetovou munici v nejméně dvou civilních oblastech na Ukrajině, včetně mateřské školy. „Používání kazetové munice v obydlených oblastech ukazuje bezcitnou neúctu k životům lidí,“ uvedl Steve Goose z humanitární organizace Human Rights Watch. „Vidíme narůstající důkazy o nevybíravých útocích na civilisty, jsou to válečné zločiny,“ dodal.

Amnesty International dokonce sdílela záběry z dronu, které ukazují známky poškození kazetovou municí na více než půl tuctu místech v okolí mateřské školy. „Neexistuje žádné možné ospravedlnění pro shazování kazetové munice v obydlených oblastech,“ řekla generální tajemnice Amnesty International Agnès Callamardová.

Zdroj: CNET