Hra Minecraft pomáhá dětem s autismem najít si nové přátele

Hraní videoher online může být asociální, ale komunita Autcraft pomáhá dětem s autismem naučit se sociální dovednosti a budovat vztahy, uvádí portál New Scientist. Nyní si tisíce dětí získávají přátele a učí se sociálním dovednostem hraním počítačové hry Minecraft.

Stuart Duncan dostal tento nápad díky populárnímu blogu, který vedl o svých vlastních zkušenostech s autismem a také o výchově syna s autismem. Ostatní rodiče s autistickými dětmi mu začali říkat, že jejich děti jsou blázni do hry, která jim umožňuje prozkoumávat náhodně generovanou divočinu. Přestože se jim však hra líbila, mnoho z nich bylo ostatními hráči šikanováno.

V roce 2013 proto Duncan, webový vývojář z kanadského Timminsu, založil server, na kterém běžela verze hry Minecraft určená výhradně pro děti s autismem a jejich rodiny. Myslel si, že server určený pouze pro zvané přiláká 10 nebo 20 lidí. K jeho překvapení se jich během prvních dnů přihlásily stovky.

Nyní, téměř o tři roky později, je provozování Autcraftu jeho prací na plný úvazek. Komunita se může pochlubit téměř 7000 členy spolu s týmem administrátorů, kteří pomáhají řídit její četné aktivity. „Rodiče vidí takový přínos pro sebe i své děti,“ říká Duncan.

Server zaujal Kate Ringlandovou z Kalifornské univerzity v Irvine. Strávila v tomto virtuálním světě 60 hodin a sledovala, jak si děti hrají a povídají si mezi sebou. Ringlandová považuje Autcraft nejen za další online komunitu, ale za nástroj, který pomáhá autistickým dětem procvičovat sociální dovednosti.

Ve hře Minecraft manipulujete s bloky materiálů, jako je dřevo a kámen, a stavíte z nich, co se vám zlíbí – od pečlivých rekonstrukcí měst až po jednoduché počítače. „Je to pro ně skvělý způsob, jak hrát hru, kterou mají rádi, ale zároveň získat sociální zkušenost,“ říká Ringlandová. „Poskytuje to těmto dětem alternativní způsob, jak se vyjádřit a komunikovat bez stresu z fyzických věcí života.“

Každodenní sociální situace mohou být pro děti s autismem náročné, protože mohou mít problém zachytit sociální signály nebo pochopit pohled druhého člověka. Duncan uvádí, že Minecraft odbourává tlaky typické pro reálný svět. Neexistuje zde žádné hlučné nebo neznámé prostředí, které by rozptylovalo pozornost, žádný tlak na sledování výrazu tváře druhé osoby nebo obavy z očního kontaktu. „V Minecraftu můžete být opravdu sami sebou,“ říká. „Sociální interakce, vztahy, komunikace, to všechno se omezuje jen na vás a vaši klávesnici.“

Chcete-li se k Autcraftu připojit, musíte vyplnit přihlášku. Po schválení se můžete volně pohybovat po krajině a stavět vlastní stavby. Můžete se také účastnit skupinových her – například masivních bitev proti „witherům“, jakýmsi přízračným padouchům nebo stavět věci v týmu. Musíte však dodržovat určitá pravidla. Za obtěžování ostatních hráčů nebo ničení jejich majetku můžete být vykázáni. Vedlejší server pro teenagery je o něco tolerantnější.

Ringlandová pozorovala hráče na Autcraftu a procházel diskuse na souvisejících online fórech. Viděla, jak lidé navazují přátelství a společně se baví. Viděla také, jak děti vyjadřují své pocity – radost z dobře stráveného času ve hře i úzkost nebo smutek z problémů v reálném světě. „Probíhá tu spousta reflexí,“ říká. „Minecraft podporuje spoustu těchto sociálních projevů chování.“

Zapojení do komunity, jako je Autcraft, by mohlo být dobrým prvním krokem k tomu, abyste se cítili méně sociálně úzkostní a více se angažovali.

Zdroj: New Scientist