Houbové bomby ničí hustou síť tunelů Hamásu. Tunely začal Hamás kopat v polovině 90. let

Hamás má údajně různé druhy tunelů – stovky kilometrů dlouhé a až 80 metrů hluboké – vedoucí pod písečným pobřežním pásmem o rozloze 360 km² a jeho hranicemi.

Aby mohl Izrael bojovat proti Hamásu prostřednictvím jeho sítě tunelů, vyrábí údajně „houbové bomby“, které vytvářejí náhlou explozi pěny, která se rychle rozpíná a poté ztuhne.

Podle zprávy portálu NDTV Izrael testuje chemické granáty, které neobsahují žádné výbušniny, ale používají se k uzavření mezer nebo vchodů do tunelů, z nichž mohou vyjít teroristé Hamásu.

Tato zařízení jsou údajně uzavřena v ochranné plastové nádobě, která má kovovou bariéru rozdělující dvě různé kapaliny. Po aktivaci se tyto kapaliny spojí a postupují směrem k zamýšlenému cíli.

Izraelské obranné síly (IDF) byly v roce 2021 viděny při nasazení těchto zařízení během cvičení v maketě tunelového systému poblíž hranice s Gazou.

Mezi elitní jednotky, které mají za úkol pronikat do podzemí, patří Yahalom, specializované komando izraelského bojového ženijního sboru známé jako „lasičky“, které se specializuje na vyhledávání, čištění a ničení tunelů.

Jak Hamás vybudoval svou síť tunelů
Hamas vznikl v Gaze v roce 1987 a tunely údajně začal kopat v polovině 90. let.

Tunelová síť je klíčovým důvodem, proč je Hamás v Gaze silnější než na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu.

Zdroj: NDTV