HIMARS slaví úspěchy. Rusové ho nemůžou polapit

Raketové systémy M142 HIMARSi M270 MLRS, dodané před necelým půlrokem, pomohly změnit osud války. Z tohoto důvodu jsou na vrcholu seznamu ruských cílů, ale zatím zůstávají nepolapené. Připomínáme jejich schopnosti.

Systémy M142 HIMARS na kolovém podvozku a těžší pásové systémy M270 MLRS umožnily Ukrajincům podnikat útoky hluboko za frontovou linií na ruská velitelská stanoviště a sklady munice a pohonných hmot a ochromit tak ruskou logistiku.

Systémy jsou schopny zasáhnout cíle na vzdálenost kolem 80 km s raketami GMLRS nebo 150 km s variantami GMLRS-ER nebo GLSDB. Existuje také možnost ničit cíle na vzdálenost až téměř 500 km pomocí balistických střel krátkého dosahu MGM-140 ATACMS.

Na Ukrajině byly zatím pozorovány pouze střely GMLRS, a to ve variantě M31A1/2 s 90kg tříštivou a demoliční hlavicí známou jako „unitary“ a M30A1 s alternativní hlavicí, která zaplavuje prostor krupobitím wolframových střepin likvidujících nepřátelský personál a lehce obrněná vozidla, jak píše web Army Recognition.

Díky tomu se oba systémy staly prioritním cílem ruských jednotek, které k lovu západní techniky využívají zbývající jednotky Specnaz používající bezpilotní letouny Lancet-3. Ty již zaznamenaly několik zásahů s různou úspěšností proti AHS Krab, PzH 2000, kanónovým houfnicím M109 a CAESAR, ale na seznamu zatím chybí HIMARS nebo M270 MLRS.

Ačkoli se Rusové chlubí ničením amerických systémů, skutečnými oběťmi ruského ostřelování se staly nafukovací klamné cíle vyráběné mimo jiné českou společností INFLATECH, která má v nabídce i nafukovací tanky M1A2 Abrams, jak jsme nedávno psali.

Mezitím 38 odpalovacích zařízení M142 HIMARS a 15 odpalovacích zařízení M270 MLRS dodaných Ukrajině zůstává nepolapitelných a nadále provádí útoky na důležité ruské cíle včetně míst seskupení pěchoty pro útoky u Bachmutu, jak uvedl server Military.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com, military.com