Herní ovladač, jakým se řídila ztroskotaná ponorka Titan, používají i americké zbraňové systémy

Někteří to považují za projev neschopnosti, ale herní ovladače jsou v armádě poměrně běžné.
Proč? Herní ovladače jsou odolné, dobře navržené a téměř každý je umí používat.
S tím, jak se objevují další podrobnosti o společnosti OceanGate a její ztroskotané ponorce Titan, se společnost stala terčem ostré kritiky za to, že k ovládání ponorky používá herní ovladač.

I když se to může zdát neobvyklé, americká armáda je používá už téměř dvacet let. Ovladače videoher jsou levné, odolné, dobře navržené a prakticky každý americký mladík je umí používat.

Prvním úspěšným herním ovladačem pro domácí použití byl joystick Atari 2600, uvedený na trh v roce 1977. Během následujících 45 let se společnosti jako Coleco, Nintendo, Sega, Sony a Microsoft snažily navrhnout ovladače, které by hráčům poskytly dostatek tlačítek a spouští, aby byli spokojeni, a zároveň by tato kapesní zařízení zůstala dostatečně lehká, aby je mohli držet v ruce celé hodiny. Konkurence udržovala ceny na nízké úrovni, ale zajišťovala, že funkce a standardy kontroly kvality zůstávaly vysoké.

Robustnost a spolehlivost herních ovladačů uznávali nejen hráči. V roce 2000 byl robot Pacbot 310 pro likvidaci výbušnin nasazen u amerických jednotek v Iráku a Afghánistánu. Pacbot 310 se ovládal pomocí kabelového ovladače Xbox, který umožňoval specialistovi na likvidaci výbušnin (EOD) ovládat robota z bezpečné vzdálenosti.

Americká armáda si oblíbila herní ovladače ze stejných důvodů jako hráči. Oblíbila si je i z dalšího důvodu. Mnoho, ne-li většina jejích mladých rekrutů používala herní ovladače i v civilním životě. Díky tomu nebylo nutné školit personál na nový hardware, a tak mohli soustředit své úsilí jinam.

Používání levného, komerčně dostupného vybavení také eliminuje potřebu vojenských jednotek procházet složitou byrokracií v případě potřeby výměny. Jednotce stačí zaběhnout do obchodu s elektronikou a koupit si přesně stejný náhradní ovladač. To také umožňuje jednotce snadno se před nasazením zásobit náhradními díly.

Téměř všechny ozbrojené složky dnes používají herní ovladače k ovládání hardwaru. Útočné ponorky třídy Virginia s jaderným pohonem používají ovladače Xbox k ovládání fotonického stěžně ponorky, zařízení, které nahrazuje tradiční periskopový pozorovací systém řadou denních a nočních digitálních kamer a videorekordérů. Letectvo používá herní ovladače ve virtuálních simulátorech a armádní virtuální kolektivní trenažér Stryker umožňuje četám osádek obrněných vozidel Stryker společný výcvik ve virtuálním světě.

Herní ovladače nepoužívá jen Pentagon. V roce 2017 vyzkoušela britská armáda dálkově ovládané čtyřkolky pomocí ovladačů Xbox. Na Ukrajině používají operátoři k ovládání dálkově řízeného kulometu Sabre palubní počítač Steam a v něm zabudovaný ovladač. V Izraeli bojové vozidlo Carmel, které je zkušebnou nových technologií pro obrněná vozidla, obsluhuje posádka částečně pomocí ovladače Xbox.

Herní ovladače se používají v bojových situacích na život a na smrt a pravděpodobně se v těchto scénářích budou používat i v dohledné budoucnosti. Závada, která zabránila ponorce vynořit se, může spočívat v některém z dalších složitých systémů ponorky, zejména v těch, které se týkají potápění a vynořování.

Zdroj: PopularMechanics