Francouzská samohybná dělostřelecká jednotka Caesar dostane systém řízení palby s umělou inteligencí


Informaci poskytlo ukrajinské ministerstvo obrany. Nový systém řízení palby se bude pyšnit přítomností umělé inteligence.

Díky umělé inteligenci bude Caesar schopen snížit spotřebu munice pro střelbu a zasažení cílů o 30 %. Testování systému je naplánováno na rok 2024. V budoucnu by Ukrajina ráda dostala takový UAS do služby, píše portál Gadget.

Česká republika oficiálně objednala 52 kusů samohybných dělostřeleckých děl Caesar ve verzi s pohonem kol 8×8 v září 2021. Smlouvou se stala třetím zákazníkem v Evropě a sedmým uživatelem dělostřeleckého systému Caesar na světě, píše portál Army-technology.

Caesar je francouzská 155mm samohybná dělostřelecká jednotka určená k ničení živé síly, dělostřeleckých baterií, bunkrů a také k zajištění průchodů v minových polích a polních překážkách. Maximální dostřel SAU je 42 kilometrů (v závislosti na projektilu). Rychlost střepby je 6 střel za minutu. Stroj obsluhuje posádka o 4 až 5 lidech. Mimochodem, Ukrajina obdržela SAU Caesar od Francie a Dánska.

Zdroj: Army-technology, Gadget