Fotovoltaika má obrovskou nevýhodu. Ne každý o tom ví

Křemík je základní surovinou, která se používá k výrobě fotovoltaických panelů. Ne každý však ví, že průmysl má vysokou poptávku i po dalším velmi cenném materiálu. Jedná se o stříbro, jehož použití ve fotovoltaice může být velkým problémem.

Obnovitelná energie je budoucnost. Již dnes víme, že za několik desetiletí budou obnovitelné zdroje energie páteří výroby energie na celém světě. Je však důležité si uvědomit, že každá technologie má své nevýhody. V souvislosti s obnovitelnými zdroji energie se hodně mluví o zdokonalování metod recyklace tak, aby byly co nejúčinnější. To však není jediný problém.

Server PV Magazine píše o materiálu, který si spojujeme spíše se šperky než s energií. Jde o stříbro, které se navzdory zdání opaku běžně používá ve fotovoltaických zařízeních. Ukazuje se, že tento průmysl potřebuje opravdu velké množství stříbra.

Stříbro má ze všech kovů nejvyšší elektrickou vodivost. Je tedy logické, že se používá v zařízeních na výrobu energie – vysoká vodivost je spojena s nízkými výrobními ztrátami. Jeden fotovoltaický panel obsahuje několik gramů tohoto materiálu.

Není to velké množství, ale vzhledem k tomu, kolik panelů tvoří fotovoltaické farmy a jak se fotovoltaika rozšiřuje, je spotřeba stříbra pro energetický průmysl stále větší.

Pokud se uskuteční plány na celosvětový rozvoj zelené energie, je možné, že světové zásoby stříbra budou vyčerpány ještě před rokem 2050. Bohužel vývoj technologií tomuto aspektu vůbec nepomáhá.

Články typu PERC jsou v současné době na trhu nejoblíbenější, ale mohou být vytlačeny z trhu články typu n. Ty jsou sice účinnější, ale vyžadují více stříbra než v současnosti oblíbené články, které tvoří asi 20 % trhu.

Pozitivním aspektem při hledání způsobu, jak snížit spotřebu stříbra u fotovoltaiky, je skutečnost, že výrobci taková řešení hledají již dlouho. To souvisí především s optimalizací výrobních nákladů – stříbro je drahé a bylo by dobré ho nahradit něčím jiným. Výzkumníci z univerzity v Novém Jižním Walesu v Austrálii se zabývali otázkou snížení spotřeby stříbra u fotovoltaiky.

„Výsledky ukazují, že současné tempo snižování spotřeby stříbra není dostatečné k tomu, aby se zabránilo nárůstu poptávky po tomto materiálu ze strany fotovoltaického průmyslu, a že přechod na vysoce účinné technologie, jako jsou TOPCon a SHJ, by mohl výrazně zvýšit poptávku po stříbře, což by při omezené nabídce vedlo ke zvýšení cen,“ uvádí výzkumníci.

Klíčovým závěrem výzkumníků je, že je třeba zvýšit investice do výzkumu a vývoje fotovoltaických technologií, u nichž se minimalizuje spotřeba stříbra. Povzbudivé jsou slibné výsledky výzkumu náhrady stříbra mědí.

Z dlouhodobého hlediska může hrát důležitou roli recyklace použitých fotovoltaických modulů, z nichž lze získat cenné suroviny. V tomto ohledu jsou zapotřebí velké investice jak do recyklačních zařízení, tak do výzkumu. Navíc může trvat desítky let, než dosud instalované moduly budou moci hrát významnější roli při uspokojování materiálových potřeb fotovoltaického průmyslu.

Podle výzkumníků nebude řešením hrozících problémů zvýšení těžby stříbra. Podle jejich názoru již využíváme většinu snadno dostupných zdrojů tohoto kovu a otevření dalších dolů v méně bohatých oblastech na stříbro uzavře začarovaný kruh – rozšířený těžební průmysl potřebuje ke svému fungování mnoho energie. Stejně tak zpracování méně kvalitních rud.

Zdroj: redakce, pvmagazine.com