Vyrobí teplo i elektřinu. Tento nový fotovoltaický panel bude hitem

Technologie PVT panelů se neustále vyvíjí. Zařízení, která současně vyrábějí teplo a elektřinu, jsou stále účinnější, takže by se v budoucnu mohla stát oblíbeným řešením pro spotřebitele v domácnostech, jak píše server PV Magazine.

Fotovoltaické panely nemusí sloužit pouze k výrobě elektřiny. Existují i takové, které mohou produkovat teplo. Tyto typy modulů se nazývají PVC moduly a technologie jejich výroby se neustále vyvíjí. Ve Španělsku byl vyvinut nový model tohoto typu panelu s vysokou účinností.

Dotyčný modul vyrobila společnost Abora Solar. Model aH72SK je PVT modul, který dosahuje účinnosti výroby fotovoltaických článků 17,8 % a účinnosti výroby tepla přibližně 70 %.

Samotná účinnost modulu ve srovnání s jinými fotovoltaickými moduly není nijak ohromující, ale v tomto případě je důležitá hybridnost řešení. Její účinnost klesá o 0,33 % při zvýšení teploty o jeden stupeň Celsia. Díky hybridnosti řešení to však není tak velký problém jako u klasických modulů.

Systém používaný k ohřevu vody ochlazuje povrch modulu, takže je v horkém počasí chladnější než klasický modul, což snižuje ztrátu účinnosti spojenou s provozem při vyšších teplotách. Mluvčí společnosti Abora Solar sdělil časopisu pv-magazine, že tato úroveň účinnosti PVT panelů je světovým rekordem.

Solární modul Abora měří 197 × 99,5 × 10,7 cm a váží 50 kg. Skládá se ze 72 fotovoltaických článků o rozměrech 15,6 × 15,6 cm. Jeden modul pojme 1,78 litru kapaliny a maximální tlak v systému je 10 barů.

Zdroj: redakce, pv-magazine.com