Fotografování: 8 tipů, jak se vyhnout problémům s paměťovou kartou

Pokud s paměťovými kartami nezacházíte správně, riskujete, že se na obrazovce počítače objeví chybová zpráva právě ve chvíli, kdy jste si mysleli, že se chystáte zobrazit své fotografie. Naštěstí existuje osm jednoduchých tipů, kterými můžete výrazně prodloužit životnost paměťových karet, píše server DigitalFoto.

Používejte kvalitní paměťovou kartu a čtečku karet.

Dostanete to, za co zaplatíte, a kvalitní paměťová karta je dobrou investicí. Je dobré použít externí čtečku karet, kterou připojíte k počítači přes port USB. Externí čtečka karet často umožňuje rychlejší přenosy, ale ujistěte se, že rychlost přenosu karty odpovídá rychlosti čtečky karet. Tím zajistíte, že využijete rychlost přenosu, kterou vaše karta nabízí.

Paměťovou kartu vždy naformátujte ve fotoaparátu.

Před pořízením snímku kartu naformátujte. Pokud tak učiníte přímo ve fotoaparátu, zajistíte, že formátování bude vhodné pro daný fotoaparát. Formátování v počítači může vést k chybovým hlášením.

Před vyjmutím paměťové karty vypněte fotoaparát.

Jedním z nejjednodušších, ale také nejvíce opomíjených, způsobů, jak zabránit chybám, je vypnout fotoaparát před vyjmutím paměťové karty. Pokud zapomenete, hrozí, že paměťovou kartu vyjmete ještě v době, kdy fotoaparát ukládá soubory, což může vést k poškození dat.

Správně vyjměte paměťovou kartu z počítače.

Ať už používáte Mac nebo PC, před vyjmutím karty ji nezapomeňte správně vysunout ze zařízení. Pokud na to zapomenete, riskujete, že dojde k chybám v datech, nebo v horším případě k rozbití karty.

Nefoťte s vybitou baterií.

Baterie je téměř stejně důležitá jako paměťová karta. Pokud je úroveň nabití baterie nízká, hrozí, že se baterie vybije během zápisu na kartu a vy můžete přijít o všechny soubory. Vyměňte baterii, jakmile fotoaparát signalizuje vybití baterie.

Odstranění fotografií v počítači.

Je škoda, když cestou smažete špatný obrázek. Pokud navíc budete snímky neustále mazat, hrozí, že paměťová karta bude hlásit chyby. S mazáním fotografií je lepší počkat, až je přenesete do počítače, a to nejlépe až po důkladném zálohování.

Paměťovou kartu uložte na vhodné místo.

Prach, vlhkost a statická elektřina mohou paměťovou kartu poškodit. Vyvarujte se náhodného vhození karty do tašky nebo kapsy, raději investujte do tašky z antistatického materiálu, do které karty uložíte.

Nevkládejte všechna vajíčka do jednoho košíku.

Paměťová karta má svou životnost a v určitém okamžiku se unaví. Vždy mějte k dispozici několik (nových) paměťových karet, a pokud má váš fotoaparát místo na dvě karty, můžete si vytvořit zálohy již ve fotoaparátu.

Stále pamatujte na zálohování – obrázky jsou důležité a jejich obnovení může být nemožné.

Zdroj: digitalfoto.dk