FBI může sledovat vaše konverzace v aplikaci WhatsApp

Podle dokumentu poskytují iMessage a WhatsApp FBI přístup k datům, včetně obsahu a historie odeslaných a přijatých zpráv, informuje deník JPost.

Z dříve nezveřejněného dokumentu FBI vyplývá, že sledování aktivit v aplikacích WhatsApp a Facebook je pro úřad jednoduchý proces. Dokument FBI obsahuje pokyny pro legální získávání zpráv a metadat v konkrétních aplikacích pro zasílání zpráv, jako jsou WhatsApp, Facebook, Telegram, Viber a další.

Podle dokumentu poskytují iMessage a WhatsApp FBI přístup k více kategoriím dat než jiné platformy, včetně obsahu a historie odeslaných a přijatých zpráv. V případě vydání příkazu k prohlídce také dále spolupracují s úřady a nabízejí údaje o předchozích zálohách, seznamy kontaktů a ještě více osobních údajů.

WhatsApp je například jedinou z devíti aplikací uvedených v dokumentu, která používá takzvaný „pen register“, žádost o sledování, která zachycuje zdroj a cíl každé zprávy pro jednotlivce. Podle FBI vytváří WhatsApp v reakci na „pen register“ každých 15 minut určitá uživatelská metadata, což znamená, že i bez vyžádání obsahu zpráv od WhatsApp metadata zachycují, s kým a kdy si kdo píše a které další uživatele má ve svém adresáři.

Společnost WhatsApp prostřednictvím svého mluvčího uvedla, že dokument ilustruje to, že orgány činné v trestním řízení nepotřebují k úspěšnému vyšetřování trestných činů prolomit end-to-end šifrování.

„Pečlivě přezkoumáváme, ověřujeme a reagujeme na žádosti orgánů činných v trestním řízení na základě platných zákonů a jasně o tom informujeme na našich webových stránkách a v pravidelných zprávách o transparentnosti,“ prohlásil mluvčí.

Zdroj: jpost.com