Evropská sonda JUICE je připravena prozkoumat ledové měsíce Jupiteru

Evropská sonda JUICE je připravena vydat se na osmiletou odyseu Sluneční soustavou, aby zjistila, zda oceány skryté pod povrchem ledových měsíců Jupiteru mají potenciál hostit mimozemský život, uvedl portál Phys.

Sonda JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) počátkem února odcestuje na evropský kosmodrom v Kourou ve Francouzské Guyaně u pobřeží Jižní Ameriky. Odtud má v dubnu odstartovat jedna z nejambicióznějších evropských vesmírných misí vůbec.

První evropská mise do vnější sluneční soustavy

Bude to první evropská vesmírná mise, která se vydá do vnější sluneční soustavy, jež začíná za Marsem.

Jupiter je od Země vzdálen více než 600 milionů kilometrů a JUICE se před svým plánovaným příletem v červenci 2031 vydá na okružní cestu. Sonda urazí celkem dvě miliardy kilometrů, přičemž na své cestě využije gravitaci Země a následně Venuše. Z oběžné dráhy Jupiteru družice provede 35 průletů kolem Europu, Ganymeda a Callisto. Poté vstoupí na oběžnou dráhu Ganymeda, největšího z těchto tří soustav, a nakonec dopadne na jeho povrch.

Bude hledat vhodné podmínky pro život

Družice se nebude dívat na zmrzlý povrch měsíců, ale do hloubky 10-15 kilometrů, kde proudí rozsáhlé tekuté oceány a kde mohou být podmínky schopné podporovat život, včetně kapalné vody a zdroje energie.

Pokud se některý z měsíců ukáže jako obzvláště vhodný kandidát na hostitele života, „logickým dalším krokem“ by bylo vyslání kosmické sondy, která by přistála na povrchu, uvedl Cyril Cavel vedoucí projektu JUICE společnosti Airbus.

Zdroj: Phys.org, redakce