Na Marsu je voda! Vědci učinili důležitý objev. Je tedy na Marsu i život?

Čínská sonda Tianwen-1 objevila na Marsu důkazy o přítomnosti kapalné vody. To znamená, že Rudá planeta, která je menší a chladnější než Země, mohla být před miliardami let pokryta mnoha oceány. Objev vrhá nové světlo na Mars a vyvolává další otázky ohledně možnosti vzniku života na této planetě, jak píše server Interesting Engineering.

Tianwen-1 je první samostatná mise na Mars vedená Čínskou národní vesmírnou agenturou, která v červenci 2022 vypustí do vesmíru sondu, přistávací modul a rover Zhurong. Data shromážděná během mise Tianwen-1 umožnila vědcům nalézt důkazy, že v takzvané amazonské éře se na Marsu nacházela velká impaktní pánev s kapalnou vodou. Jedná se o nejnovější marťanskou geologickou epochu, která začala přibližně před 3 miliardami let a trvá dodnes. Výsledky své analýzy odborníci představili ve vědeckém časopise Science Advances.

Voda na Marsu

V amazonské epoše byl Mars chladný a suchý a na jeho povrch dopadalo mnohem méně meteoritů a asteroidů než v jiných epochách. Údaje shromážděné roverem Zhurong o sedimentárních a minerálních vlastnostech největší zaznamenané impaktní pánve na severních pláních Marsu, která se nachází na planině Utopia Planitia, identifikovaly na povrchu planety světlé tvrdé horniny, které pravděpodobně pocházejí z tohoto období.

Odborníci se domnívají, že horniny vznikly činností kapalné vody. Pravděpodobně plavaly na povrchu podzemní vody nebo přispívaly k tání ledu pod ní. Současné podmínky na Marsu, včetně nízkého tlaku a nízké teploty, znamenají, že na povrchu planety nemůže existovat kapalná voda. Nalezení místa, kde se nachází značné množství vody ve formě hydratovaných minerálů a možná i přízemního ledu, proto nabízí mnoho příležitostí, jak tyto zdroje využít při budoucích pilotovaných misích na Mars.

Čínský rover Zhurong dosud pořídil snímky a panoramata o rozloze přibližně 1 537 metrů a prozkoumal několik geologických prvků planety. Stále má před sebou spoustu práce a aktivit, které pomohou lépe pochopit specifika Rudé planety.

Zdroj: interestingengineering.com