Změna oběžné dráhy Země. Vědec tvrdí, že to zachrání planetu

Emise skleníkových plynů výrazně mění teplotu naší planety. Astronom a profesor fyziky jménem Sohrab Rahvar na Šarífské technické univerzitě v Íránu, tvrdí, že cestou ke snížení globálních teplot by mohla být změna oběžné dráhy Země, píše deník The Sun.

Šance, že se dráha Země nezmění, je více než 99 %, ale podle profesora Rahvara ji lze lidským zásahem změnit. V nedávném článku, který zatím nebyl recenzován, vědec tvrdí, že by to mohlo mít zásadní význam, pokud chceme snížit průměrnou globální teplotu.

Jak píše portál InterestIngengineering, podle šesti předních mezinárodních souborů dat konsolidovaných Světovou meteorologickou organizací byl rok 2021 jedním ze sedmi nejteplejších let v historii. Podle profesora Rahvara můžeme tyto změny omezit tím, že si poskytneme čas na snížení emisí skleníkových plynů, pokud zvětšíme vzdálenost Země od Slunce.

Odvážný plán
Vědec se domnívá, že toho lze dosáhnout pomocí gravitační asistence – manévru, který spočívá ve změně rychlosti a směru kosmické lodi pomocí gravitačního pole nebeského tělesa. Tuto techniku již použily mimo jiné sondy Voyager, Mariner a Galileo.

Podle íránského vědce lze stejného efektu dosáhnout, pokud využijeme gravitační asistenci asteroidů prolétajících v blízkosti Země. Rahvar navrhuje, že jejich dráhy by mohly být manipulovány pomocí slunečních plachet. To by mohlo způsobit, že se Země bude od Slunce vzdalovat.

Stojí za zmínku, že se již léta uvažuje o změně oběžné dráhy naší planety a jejím přesunu do „chladnější oblasti“. V roce 2001 přišla s podobným nápadem skupina astronomů a inženýrů z výzkumného centra NASA Ames v Kalifornii.

Koncept spočíval v opatrném řízení komety nebo asteroidu pomocí chemických raket tak, aby proletěly v blízkosti naší planety a předaly jí část své potenciální energie. Vědci však připustili, že tento plán je riskantní, protože chybný výpočet by mohl vést ke srážce těchto objektů s naší planetou.

Zdroj: The Sun, interestingengineering.com