Elon Musk chce testovat mozkové čipy na lidech. Některá zvířata přitom stejné testy nepřežila

Skupina lékařů tvrdí, že společnost Elona Muska Neuralink porušila zákon o ochraně zvířat během experimentů s mozkovým implantátem na 23 opicích. Některé podle nich zaplatily i svým životem, napsal web Observer.

Organizace PCRM z Washingtonu, která sdružuje přes 17 000 lékařů, podala stížnost a vyzvala, aby byly prošetřené experimenty s mozkovými implantáty na zvířatech. Lékaři tvrdí, že mnoho opic použitých při testech, které prováděla společnost Neuralink Elona Muska „zažilo extrémní utrpení“. Stejné testy mozkových implantátů chce přitom Elon Musk zahájit ještě letos na lidech.

Test mozkového implantátu zahrnuje vyvrtání otvoru v lebce a vložení bezdrátového čipu o velikosti mince do určité oblasti mozku. „Tyto vysoce invazivní implantáty, které byly vložené do mozku po vyvrtání děr do lebek, způsobily opakující se infekce u zvířat, což významně ohrozilo jejich zdraví,“ napsali lékaři ve zprávě.

Loni Neuralink zveřejnil video ukazující devítiletou opici jménem Pager, které byly implantovány dva čipy, jak hraje videohru pouze svou myslí. „Mám k celému videu velkou skepsi,“ řekl jeden ze spoluautorů stížnosti Jeremy Beckham. „Záznamy, které máme, naznačují, že všechny opice, kterým byl do hlavy vložen hardware, trpěly opravdu vážnými problémy. Několik mělo záchvaty a několik z nich během pár dní zemřelo,“ dodal Beckham.

Opice nebyly prvními zvířaty, se kterými Neuralink experimentoval. V srpnu 2020 společnost vydala demo ukazující, jak její robotický chirurg instaloval mozkové čipy u prasat. „Je opravdu těžké zjistit, co se tam dělo, protože nikdy o tom neinformovali ani Federální úřad pro kontrolu léčiv,“ řekl Beckham.

Společnost Elona Muska přitom hodlá už letos zahájit testování mozkových implantátů na lidech a Neuralink už hledá ředitele klinických studií. Elon Musk prohlásil, „že chce zahájit experimenty na lidech někdy v roce 2022,“ informoval už před časem web Observer. Jeden z nejbohatších mužů planety, majitel Tesly a vesmírné společnosti SpaceX tvrdí, že pokusy na lidech zaměří hlavně na terapeutické využití mozkových implantátů, jako je pomoc ochrnutým pacientům obnovit určité fyzické funkce. „Máme šanci obnovit funkčnost celého těla někomu, kdo má poranění míchy,“ uvedl Musk.

Zdroj: Observer