Elektromobilem ze severního pólu na jižní! Nissan Ariya čeká náročných 27 tisíc km

Nissan odhalil upravený crossover Ariya, který, jak doufá, dokončí epickou expedici z pólu na pól v rukou dvou britských dobrodruhů. Cesta dlouhá 27 000 km se plánovala čtyři roky a manželé Chris a Julie Ramseyovi se s ní vydají z magnetického severního pólu na jižní. Nissan chce dokázat, že elektromobily, a zejména model Ariya, jsou odolnější a schopnější, než jim někteří lidé přisuzují, jak píše server Carscoops.

Jízda z pólu na pól znamená schopnost vypořádat se se zasněženou pustinou, ale to je jen část výzvy, které Ariya čelí. Při cestování mezi ledovým vrcholem a spodkem planety se Nissan Ariya bude muset vypořádat také s horami a pouštními dunami. Nissan však omezil úpravy na minimum, aby zachoval alespoň zdánlivou spojitost se sériovým vozem, který si můžete koupit v prodejně Nissan.

Dobrodružná Ariya je vybavena sadou obrovských 39palcových pneumatik, které masivně zvyšují její světlou výšku, ale jejich montáž si vyžádala osekání značných kusů karoserie a přidání sady širokých lemů blatníků. Tým také provedl změny na zavěšení, ale baterie, elektrické pohonné ústrojí a systém pohonu všech kol 4ORCE zůstaly nedotčeny.

Je zřejmé, že manželé nebudou moci Ariyu zapojit do sítě v místním Starbucksu, když budou uprostřed ničeho, a proto je elektromobil vybaven tažnou jednotkou na obnovitelné zdroje energie s větrnou turbínou a solárními panely, které pomáhají nabíjet baterii, když je vůz zaparkovaný. Přímo ze střechy lze vypustit dron, který Ramseyovým pomáhá pořizovat fotografie a videa z jejich cesty, a Nissan je také vybaven speciálně integrovaným kávovarem, který milovníka kávy Chrise zásobuje pravidelnými dávkami kofeinové šťávy z udržitelných zdrojů.

„Plánování a příprava na Pole-to-Pole byly v posledních čtyřech letech velkou součástí našeho života, takže se opravdu těším, až expedice v březnu odstartuje,“ řekla spolujezdkyně Julie Ramseyová. „Objevíme spoustu zajímavých iniciativ komunit a jednotlivců, kteří podnikají pozitivní kroky proti změně klimatu, a já se těším, až se o tyto zkušenosti a příběhy se všemi podělím.“

Zdroj: carscoops.com