Elektromobil společnosti Apple, o kterém se hovoří, možná nakonec nebude plně samořiditelný

Apple zřejmě ještě neukončil své plány na výrobu elektromobilu. Elektromobil s kódovým označením Project Titan už ale nebude plně samořídícím strojem.

Jak píše server Hypebeast, automobil bude mít údajně běžný volant a pedály a bude se „pouze“ řídit na dálnicích. Společnost také posunula uvedení na trh o rok na rok 2026, tvrdí tipaři. Údajně bude vozidlo nabízet dostatečnou autonomii, abyste mohli na dálnici hrát hry nebo sledovat video, ale požádá vás, abyste převzali řízení, když bude třeba jet v ulicích města nebo za nepříznivého počasí. Apple může s hands-free technologií debutovat nejprve v Severní Americe a „časem“ přístup rozšířit, dodávají zasvěcenci.

Systém Titan je ve vývoji již několik let a zažil řadu neúspěchů i zásadních změn strategie. Technologická firma mohla mít pochybnosti již v roce 2015 a v roce 2016 prý vozidlo odpískala ve prospěch licencované samořídicí platformy. Nepomohly ani změny ve vedení a propouštění. Společnost se sice vrátila k výrobě plnohodnotného vozidla, ale podle zvěstí se jí příliš nedařilo získat pomoc při výrobě od značek, jako je Hyundai.

Skromnější ambice by nebyly překvapivé. Plná autonomie úrovně 5 (kdy vozidlo může řídit samo za jakýchkoli okolností) stále není praktickou realitou. Je tu také otázka zákonných povolení. Státy jsou sice stále vstřícnější k samořiditelným vozům, ale zatím neexistuje rámec, který by umožňoval široké veřejnosti používat zcela autonomní vozidla. I kdyby společnost Apple vyřešila všechny technické problémy, nemohla by v dohledné době reálně prodávat skutečně autonomní vůz.

Přechod na částečně autonomní konstrukci by mohl vést k zostření konkurence. Zatímco Tesla byla dlouho považována za hlavního konkurenta Applu, trh s elektromobily v posledních letech rychle roste. Značky jako Ford, Hyundai, Volkswagen a Rivian vyrábějí schopné elektrické vozy. Apple by tak vstoupil na přeplněnou půdu a neexistuje žádná záruka, že by společnost mohla vyniknout.

Zdroj: hypebeast.com, redakce