Druhý jeruzalémský chrám byl postaven z obrovských kamenných kvádrů. Možná byl objeven i zdroj
Archeologové objevili v Jeruzalémě 2000 let starý kamenolom, který mohl být zdrojem masivních kamenných bloků použitých při stavbě Druhého chrámu.
Nedávno ve svém prohlášení oznámil Izraelský úřad pro starožitnosti (IAA), že rozsáhlý lom se rozkládá na ploše asi 3 500 metrů čtverečních a obsahuje stavební bloky, z nichž některé váží asi 2,5 tuny. Informuje portál Livescience.
Archeologové v nově nalezeném lomu, který se nachází v jeruzalémské oblasti Har Hotzvim, našli také kamennou nádobu, která by sloužila k očistě člověka, spolu s dalšími artefakty.
Lokalita pochází z doby před více než 2 000 lety, z doby, kdy Judskému království vládl král Herodes. Herodes za své vlády postavil mnoho staveb, z nichž nejznámější je Druhý chrám, nejposvátnější místo judaismu.
První chrám byl zničen Babyloňany v roce 587 př. n. l. Tento lom byl pravděpodobně využíván až do doby kolem roku 70 n. l., kdy Římská říše dobyla Jeruzalém během povstání.
Objeveno před výstavbou „obchoďáků“
Lom byl objeven při vykopávkách před výstavbou obchodního komplexu. Lom bude zachován a začleněn do komplexu, uvádí se v prohlášení.
Tento objev „poskytuje cenné informace o rozsahu stavebních aktivit v Jeruzalémě v době jeho největšího rozmachu, těsně před jeho zničením Římany,“ uvedl Amos Frumkin, emeritní profesor Ústavu věd o Zemi na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.
„Pomáhá to vytvořit ucelenější obraz průmyslových možností města a obrovských zdrojů, které byly vynaloženy na jeho monumentální architekturu,“ řekl Frumkin.
Boaz Zissu, profesor archeologie na Bar-Ilanově univerzitě objev velmi pochválil.
Poznamenal, že v oblasti Jeruzaléma byly nalezeny další lomy ze stejného drsného období, včetně Har Hotzvim. A dále uvedl, že na vyjádření od archeologů z Izraelského úřadu pro památky, kteří výzkum vedli, si však budeme muset ještě počkat.
Zdroj: Livescience