Záhadný objekt prolétá galaxií rychlostí 1,6 milionu km/h

Amatérští badatelé narazili na neidentifikovaný objekt, který se obrovskou rychlostí pohybuje Mléčnou dráhou a mohl by ji opustit.

Nekonečná rozloha vesmíru a tajemství, která naše galaxie skrývá, jsou vzrušující záhadou nejen pro vědce z celého světa, ale také pro dobrovolné občany, kteří se zajímají o hlubiny vesmíru. Tým takovýchto zainteresovaných občanů, kteří nemají k věci žádný vztah na plný úvazek, včetně muže z Bavorska, objevil záhadný objekt. Tento objekt se pohybuje Mléčnou dráhou rychlostí 1,6 milionu kilometrů za hodinu. Rychlost je tak vysoká, že by objekt mohl uniknout gravitaci Mléčné dráhy a vystřelit do mezigalaktického prostoru, uvádí Nasa. píše portál Frankfurter Rundschau

Tito „občanští vědci“, jak je americká vesmírná organizace nazývá, jsou součástí projektu NASA Backyard World: Planet 9. V rámci tohoto projektu byl s pomocí amatérských vědců objeven tento objekt a je prvním svého druhu. Jeho hmotnost je podobná nebo menší než hmotnost malé hvězdy. K objevu přispěly snímky z mise NASA WISE (Wide-field Infrared Explorer). Tato mise v letech 2009 až 2011 mapovala oblohu v infračerveném světle, tj. zanesla ji do mapy, vysvětluje vesmírná organizace. Martin Kabatnik z Norimberku, Thomas P. Bickle a Dan Caselden jsou dlouholetými účastníky projektu Backyard World a na snímcích WISE spatřili slabý, ale rychlý objekt s názvem „CWISE J124909.08+362116.0“, pokračuje zpráva.

Muž z Bavorska se podílel na objevu

Nyní jsou spoluautory týmové studie o tomto objevu. Ta byla publikována v červenci 2024 v časopise Astrophysical Journal Letters. Studii vedl Adam Burgasser, člen vědeckého týmu Backyard Worlds: Planet 9 a profesor na Kalifornské univerzitě v San Diegu. „Nedokážu popsat to vzrušení,“ cituje Nasa Kabatnika. „Když jsem poprvé uviděl, jak rychle se pohybuje, byl jsem přesvědčen, že už to muselo být nahlášeno.“

Několik unikátních vlastností

Objekt však není pozoruhodný pouze svou rychlostí. Jeho nízká hmotnost ztěžuje jeho zařazení mezi nebeské objekty. Existuje možnost, že se jedná o hvězdu s nízkou hmotností. Pokud se však v jejím jádře neustále netaví vodík, mohlo by se jednat i o hnědého trpaslíka. Hnědí trpaslíci nejsou ani planety, ani hvězdy, ale spíše od obojího trochu, píše v článku autor z Institutu Maxe Plancka. Podle agentury Nasa nejsou vzácní, ale pokud je známo, neopouštějí galaxii.

Zdroj: Frankfurter Rundschau