Nejrychlejší mikroskop na světě dokáže vidět pohyb elektronů

Fyzikové vytvořili nejrychlejší mikroskop na světě, který je tak rychlý, že dokáže rozpoznat elektrony v pohybu. Nový přístroj, novější verze transmisního elektronového mikroskopu, zachycuje obrazy elektronů v letu tak, že na ně dopadají elektronové pulzy o délce jedné kvintiliontiny sekundy.

To je docela výkon: Elektrony se pohybují rychlostí zhruba 2 200 km za sekundu, takže jsou schopny obletět Zemi za pouhých 18,4 sekundy.

„Tento transmisní elektronový mikroskop je jako velmi výkonný fotoaparát v nejnovější verzi chytrých telefonů; umožňuje nám fotografovat věci, které jsme dříve nemohli vidět – například elektrony,“ uvedl hlavní autor Mohammed Hassan, docent fyziky a optických věd na Arizonské univerzitě. „Doufáme, že díky tomuto mikroskopu bude vědecká komunita moci pochopit kvantovou fyziku, která stojí za tím, jak se elektron chová a jak se pohybuje,“ uvádí livescience.

To, jak se elektrony uspořádávají a přeskupují uvnitř atomů a molekul, je zásadní otázkou ve fyzice i chemii, ale díky zipové povaze těchto malých částic je jejich studium neuvěřitelně obtížné.

Spárováním elektronového pulzu se dvěma pečlivě synchronizovanými světelnými pulzy (které excitují elektrony v materiálu do pohybu, respektive napomáhají vzniku elektronového pulzu) se podařilo prozkoumat ultrarychlé pohyby elektronů uvnitř atomů.

zdroj: livescience