Drony Lancet-3 jsou ruským esem v rukávu. Zničily už několik houfnic Krab

Ukrajinští vojáci sdíleli video, které ukazuje další zničenou dělovou houfnici Krab používanou ukrajinskými vojáky. I tentokrát Rusové použili ke zničení Krabu dron Lancet-3. Vysvětlujeme, jaké má dron schopnosti.

Záběry sdílené na Twitteru mimo jiné naznačují, že ukrajinští vojáci přišli o další dělovou houfnici Krab dodanou Polskem. Houfnice Krab byla zasažen při doplňování munice. Ostatně vedle roztříštěné houfnice je vidět i vozidlo, které ji převáželo. Jedná se o další Krab (šestou zdokumentovanou ztrátu), který ukrajinské ozbrojené síly v poslední době ztratily.

Některé houfnice byly zničeny pomocí ruských bezpilotních letounů Lancet-3 a je možné, že i poslední útok byl proveden s použitím této cirkulující munice. Řešení, které vyrábí společnost Zala Group, součást koncernu Kalašnikov, má maximální vzletovou hmotnost 12 kg a může nést užitečné zatížení až 3 kg. Dolet dronu se odhaduje na přibližně 40 km. Podle výrobce může dron Lancet-3 letět rychlostí až 110 km/h a maximální doba letu je 40 minut.

Dron Lancet-3 je mimo jiné vybaven opticko-elektronickým naváděním, které umožňuje kontrolu munice v závěrečné fázi letu. Kamery a senzory, kterými je vybaven, mu navíc umožňují přesně lokalizovat a sledovat cíl a poté provést přesný úder, jak uvádí web Military Today.

Ukrajinci, vědomi si hrozby, kterou představuje Lancet-3 a další bezpilotní letouny, se stále častěji obracejí ke kovovým sítím, které poskytují ochranu vojenským vozidlům, včetně Krabů. V mnoha případech se ukazují jako účinné a zabraňují poškození vojenské techniky.

Zdroj: redakce, military-today.com, Wikipedia