Dron, granát RPG-7 a lepicí páska. Tímto způsobem Ukrajinci útočí na Rusy

Takto vypadá příprava improvizované munice a dronu k útoku na Rusy. Tento typ improvizované zbraně je za určitých podmínek mimořádně účinný.

Na internetu se objevilo velmi zajímavé video přípravy dronu kamikadze k útoku na ruské cíle u obce Kurdyumivka nacházející se v Doněcké oblasti. Je na něm vidět, jak ukrajinští vojáci připevňují k dronu pomocí tritonů zmenšený protitankový granát PG-7VL z granátometu RPG-7, jak tomu bylo i nedávno.

Video by the Ukrainian 28th brigade. Shows how an FPV quad is prepared, takes off, and strikes at Russians near Kurdyumivka, Donetsk Oblast. Geolocation: 48.4655, 37.9541
by u/MilesLongthe3rd in CombatFootage

Pilot s brýlemi pro virtuální realitu se pak schovává v zákopu, zatímco druhý voják odstraňuje kryt nárazové pojistky granátu a slouží jako odpalovací platforma. To je velmi nebezpečné, protože pokud se něco pokazí, dojde k okamžitému výbuchu. Je to proto, že granáty pro RPG-7 nemají časovou prodlevu jako u novějších konstrukcí, které se odjistí například 20 metrů po opuštění odpalovacího zařízení.

Takovýto dron, jehož cena dosahuje maximálně 1 000 dolarů, v přepočtu cca 22 tisíc korun, může bojovat s cíli na vzdálenost několika set metrů nebo dokonce kilometrů, v závislosti na jeho konstrukci a použité baterii. Ukrajinci s nimi hromadně loví bojová vozidla ruské pěchoty BMP-1 nebo BMP-3 a v případě šťastného zásahu je možné zlikvidovat i tanky T-72. Jde o cíle v hodnotě statisíců nebo dokonce milionů dolarů, takže poměr nákladů a efektivity je zde přímo neuvěřitelný.

Obranu proti tomuto typu dronů zajišťují mimo jiné ruské systémy elektronického boje Silok-01 nebo R-330Ž Žytel, které jsou schopny narušit signál GPS v dané oblasti. Naštěstí pro Ukrajince mají Rusové těchto systémů příliš málo a jsou na seznamu prioritních ukrajinských cílů.

Zdroj: redakce, Military Today, dronexl.co