Dokážete přežít jaderný útok? Od tlakové vlny po radioaktivní spad – tady jsou bezpečnostní tipy

Jaderné zbraně se v poslední době pevně dostaly do centra pozornosti veřejnosti kvůli ruské invazi na Ukrajinu, píše deník Express. Jaké jsou ale naše šance na přežití, pokud poblíž vybouchne jaderná bomba?

Rozhodnutí ruského prezidenta Vladimíra Putina zahájit v únoru rozsáhlou invazi na Ukrajinu zvýšilo obavy z globální jaderné války. Všeobecně se věří, že Moskva vlastní největší arzenál jaderných hlavic na světě a krátce po ní následuje celkový počet členských zemí Severoatlantické aliance (NATO). Hrozba použití takových zbraní pomohla odradit přímé zapojení vojenské aliance do ukrajinské války.

Dokážeme přežít přímý jaderný útok?

Kdokoli, kdo je chycen v oblasti, kde přímo exploduje jaderná bomba, známé jako „explozní zóna“, nemá prakticky žádnou šanci na přežití. Možnost přežít je pro ty, kteří jsou právě mimo dosah. Zde je návod, jak se můžete nejlépe chránit.

1) Kryjte se před tlakovou vlnou

Po počáteční detonaci budou mít jednotlivci několik sekund na to, aby se ochránili před tlakovou vlnou. Nalezení bezpečného úkrytu uvnitř, nejlépe ve zpevněném bunkru nebo suterénu, by mělo být vaší prioritou číslo jedna. Pokud nemáte vyztuženou místnost, můžete si lehnout pod pevný stůl nebo vedle postele či pohovky. Každý, kdo bydlí v bytě nebo panelovém domě, by měl běžet k požárnímu schodišti v konstrukčním jádru budovy.

2) Chraňte se před radioaktivním spadem

Poté, co tlaková vlna pomine, je další hrozbou, kterou je třeba překonat, radioaktivní spad. Oblak toxických radioaktivních částic z bomby bude během výbuchu zvednut a usazen větrem a kontaminovat vše, co mu stojí v cestě. Abyste se co nejlépe chránili před spadem, musíte zůstat uvnitř ve stabilní konstrukci. Měli byste si také ze sebe sundat veškeré kontaminované oblečení a umýt nechráněnou kůži, pokud jste byli venku.

V interiéru byste měli dbát na to, abyste zablokovali všechny dveře, okna a vzduchové mezery. Můžete pít vodu z neporušených trubek a jíst z uzavřených plechovek. Pokud se ukrýváte se skupinami lidí mimo vaši domácnost, pak udržování dobré sociální vzdálenosti může také pomoci udržet všechny v bezpečí.

3) Zůstaňte uvnitř, dokud úřady nedají jiný pokyn

Pokud úřady neřeknou jinak, měli byste zůstat uvnitř alespoň 24 hodin. Během čekání byste se měli podívat, zda si můžete zapojit nějaké dostupné médium pro oficiální informace. Například rádio na baterie bude fungovat i po použití jaderné bomby.

Účinky jaderného spadu zůstanou neomezeně dlouho a učiní kteroukoli z oblastí, které se šíří, prakticky obyvatelnou. Jaderné zbraně byly dříve použity pouze dvakrát v otevřené válce, během druhé světové války, což vedlo k zdecimování japonských měst Hirošimy a Nagasaki.

Zdroj: express.co.uk