Černobyl se znovu zahřívá. Vědci upozorňují, že jaderná elektrárna může opět explodovat

Uvnitř uzavřené komory v opuštěné elektrárně v Černobylu na Ukrajině experti odhalili zvýšenou jadernou aktivitu. Upozorňují na to, že spící časovaná bomba se možná probouzí k životu, napsal web ExtremeTech.

Katastrofa v jaderné elektrárně v Černobylu je už přes 35 let minulostí, ale možnost další exploze stále existuje. Přestože inženýři zakryli poškozený reaktor betonovým „sarkofágem“, vědci nedávno zjistili, že vysoce radioaktivní palivo uvnitř betonového obalu se začíná samo nekontrolovaně zahřívat a začíná hrozit riziko pronikání radiace do ovzduší.

Do betonové ochranné komory od katastrofy 35 let nikdo nevstoupil a vědci říkají, že budou muset zasáhnout, aby zabránili dalšímu výbuchu. „Je mnoho nejasností a nemůžeme vyloučit ani možnost další nehody,“ uvedl pro FM104 Maxim Saveliev z Institutu pro bezpečnostní problémy jaderných elektráren (ISPNPP) v Kyjevě. Jeho tým zvažuje možnost nasazení robota, který odolá radiaci. Tento robot by mohl být schopný postupně odstranit veškeré jaderné palivo a uložit ho do geologického úložiště. Havarovaná budova čtvrtého bloku totiž stále obsahuje radioaktivní jadernou kaši a dešťová voda prosakující do budovy by mohla zvýšit riziko další nekontrolované jaderné reakce a způsobit další jadernou katastrofu.

Během prvního výbuchu Černobylu v roce 1986 zemřelo na místě asi 50 lidí. Následné exploze však vypustily radioaktivní spad do atmosféry po celé Evropě. Vyšetřovací komise Organizace spojených národů později odhadla, že minimálně 4 000 lidí zemřelo v důsledku vystavení radioaktivního spadu z Černobylu.

Zdroj: ExtremeTech, FM104