Díky tání ledovců našli archeologové 1700 let staré zbraně

Nová studie ledovcových archeologů v Norsku odhalila starověké zbraně spolu s tajnými úkryty na odlehlé hoře, kde lovci čekali na soby,píše deník Express.

Při studiu části vnitrozemského horského vrcholu Sandgrovskaret objevil tým výzkumníků pět šípů, z nichž tři jsou staré až 1700 let. Archeologové také našli 40 kamenných loveckých rolet, které umožňují jejich maskování při lovu sobů. Mnoho klíčových archeologických nalezišť se odkrývá proto, že ledovce postupně tají v důsledku globálního oteplování. Archeolog Lars Pilø a jeho tým prozkoumali hory ve snaze objevit další poklady, které odkryl tající led.

Zatímco tato lokalita byla poprvé objevena v roce 2013, výzkumníci se pět let nemohli vrátit, aby provedli kompletní průzkum. Teprve v roce 2018 objevili zbraně a lovecké rolety. „Kvůli klimatickým změnám dochází k velkému tání a v krátkém časovém okně jsme museli upřednostnit jiná místa pro archeologické terénní práce na ledovci“, řekl archeolog.

Z pěti šípů, které na místě našli, měly tři z nich ještě zachovaný železný hrot šípu. Pilø poznamenal, že na základě analýzy tvarů hrotů šípů tyto zbraně pravděpodobně pocházejí z let 300 až 600 našeho letopočtu. Jeden ze tří železných hrotů šípů je „vzácným typem, který se dříve nenašel ani na ledu a téměř ani v hrobech nebo v nížinách“.

Archeologové věří, že další dva šípy, ty bez železných hrotů, pravděpodobně pocházejí z prvního tisíciletí před naším letopočtem. Dostřel luků pravděpodobně nebyl větší než 10-20 m, takže starověcí lovci, kterým nálezy patřily, potřebovali dobré místo, kde se schovat.

Zdroj: express.co.uk