Čínský nadzvukový dron WZ-8 byl spatřen na břiše sovětského bombardéru Tu-16

Ve světě vojenské technologie často dochází k překvapivým objevům, a právě jeden takový se objevil na sociálních sítích, kde byly sdíleny fotografie čínského bombardéru N-6H. Tento letoun, který je čínskou modifikací sovětského bombardéru Tu-16, byl zachycen s nadzvukovým bezpilotním letounem WZ-8 pevně připevněným na svém břiše. Tento obrázek vyvolává řadu otázek o povaze a účelu letu, píše portál BulgarianMilitary.

Podle neověřených informací měl dron WZ-8 sloužit k testování nových technologií v reálných letových podmínkách, což naznačuje možné zvyšování operativní kapacity čínského vojenského letectva. Tento dron, schopný letu na vysokých rychlostech až Mach 3 a dosahující výšek nad 30 km, by mohl hrát klíčovou roli v průzkumných a špionážních misích, což se potvrzuje i nedávným únikem dokumentů z americké rozvědky.

Tyto dokumenty uvádějí, že Čínská lidová osvobozenecká armáda (PLA) využívá WZ-8 pro sběr důležitých informací nad cílovými oblastmi a jeho schopností uniknout radarové detekci díky extrémním výškám a rychlostem. Kromě toho, únik informací také naznačuje, že WZ-8 může být vybaven sofistikovanými senzory, včetně radaru se syntetickou aperturou a elektrooptických senzorů, což umožňuje operace za denního světla i v náročných povětrnostních podmínkách.

Zdroj: BulgarianMilitary