Čínská kopie MiGu 21 dostane zásadní úpravy a možná i nový bojový úkol

Čína před několika lety ukončila výrobu letounu J-7 – nelicencované kopie sovětského stíhacího letounu MiG-21. Nyní stahuje všechny kopie ze služby, ale má pro ně nový úkol, píše South China Morning Post.

Čínský letoun J-7 je nelicencovanou kopií stíhacího letounu MiG-21 sovětského vývoje. Na počátku 60. let 20. století měl SSSR v úmyslu prodat Číně licenci na výrobu tohoto tehdy velmi moderního letounu, ale rostoucí politické napětí mezi Pekingem a Moskvou ukončilo dříve úzkou spolupráci.

V důsledku toho zůstalo Číně 20 montážních sad dodaných ze SSSR, ale žádná technická dokumentace MiGu.

Pomocí reverzního inženýrství se však Číňanům podařilo obnovit dokumentaci, na jejímž základě začali vyrábět nelicencovanou kopii ruského letounu s názvem J-7 z roku 1966.

Čína provedla na letounu několik vylepšení, včetně jiného uspořádání palivových nádrží, a jimi vyrobený stroj si našel řadu zákazníků po celém světě, zejména mezi méně prosperujícími zeměmi, jako je Zimbabwe, Bangladéš a Severní Korea.

Letouny J-7 se ukázaly jako mimořádně dlouhověké. Jednomístná verze se v Číně vyráběla až do roku 2013, zatímco výroba dvoumístné varianty letounu byla ukončena až v roce 2017. Přestože poslední vyrobené letouny jsou staré jen několik let, Čína se rozhodla stáhnout všechny letouny tohoto typu ze služby.

Neznamená to však definitivní konec letounů J-7, neboť Čína je postupně vyřazuje z provozu jako pilotované letouny, ale zároveň je přestavuje na bezpilotní letouny na bázi J-7.

Stroje tohoto typu již Čína používala jako létající vzdušné cíle, ale podle některých komentátorů hromadné stahování J-7 vyvolává obavy, že by tyto letouny po úpravách mohly být použity proti Tchaj-wanu.

Pravděpodobným scénářem použití bezpilotních letounů J-7 je pokus o přetížení tchajwanské protivzdušné obrany. Pozorování složení čínských leteckých manévrů, při nichž byly v oblasti Tchaj-wanu pozorovány i staré letouny J-7 spolu s nejmodernějšími letouny J-10 a J-16.

Zdroj: redakce; South China Morning Post; Wikipedia