Čína vyslala na svou stanici astronauty. Je mezi nimi i civilista

Čína míří do vesmíru. Tříčlenná posádka, včetně prvního čínského civilního astronauta, se vydala na orbitální stanici Tiangong. Cesta se koná v kosmické lodi Shenzhou-16, jak píše web Space.

Čína vyslala astronauty na svou orbitální stanici Tiangong. Čínská státní média informovala o vyslání tříčlenné posádky, včetně prvního civilního astronauta v historii Číny. Je jím Gui Haichao, profesor aeronautiky a kosmonautiky na Pekingské univerzitě. Až dosud byli všichni čínští astronauti vojáci.

Astronauti se vydali na palubu kosmické lodi Šen-čou-16. Kosmická loď odstartovala v úterý ráno místního času z centra kosmických letů v poušti Gobi na severozápadě země. Jedná se o pátou pilotovanou misi na čínskou vesmírnou základnu od roku 2021.

Cílem letu je stanice Tiangong, jejíž název znamená „Nebeský palác“. Gui Haichao bude mít za úkol připravit a dohlížet na vědecké experimenty na místě. Mise, na kterou byli astronauti vysláni, bude trvat šest měsíců. Po uplynutí této doby se vrátí na Zemi.

Čína vyslala svého prvního astronauta do vesmíru v roce 2003. V roce 2019 se čínský přistávací modul usadil na polokouli Měsíce viditelné ze Země. V roce 2021 přistál na Marsu první čínský robot. V roce 2029 plánují Číňané vyslat první pilotovanou misi na Měsíc.

Zdroj: redakce, space.com